Hned pěti cennými kovy přispěli do žně české výpravy mladí kluci z plzeňského Klubu orientačních sportů. Jan Hašek získal stejně jako loni dva tituly mistra Evropy do 17 let, k tomu přidal stříbro v závodě smíšených dvojic a další stříbrnou medaili si vybojoval s týmovým kolegou Ondřejem Hasmanem ve štafetách. Společně tak navázali na medailový úspěch ze zimy na evropském šampionátu v lyžařském orietačním běhu.

Ale popořádku. Jestliže loni Hašek v konkurenci o rok starších kluků překvapil, teď jeho role jako obhájce byla těžší. Tlak se snažil nepřipouštět. „Když něco moc chcete, tím větší je potom zklamání, když to nevyjde,“ připustil Honza, že na velké závody jezdí s pokorou.Přitom šlo už o čtvrté mistrovství Evropy v řadě, zimní i letní, z něhož si Háša, jak mu přezdívají, přivezl medaile. Patří takk nejúspěšnějším českým reprezentantům.

V Orléansu, ležícím u řeky Loiry asi sto kilometrů jižně od Paříže, se závodilo v rovinatém terénu, což plzeňským dorostencům vyhovovalo. „Pořád se soustřeďujeme víc na lyže a na kole nemáme zase tolik najeto. Ale na rovinách nebyla fyzička tím hlavním, jako spíš rychlost rozhodování, čtení z mapy,“ řekl za oba Honza.

Hned v úvodním sprintu v jednom z orléanských parků obhájil zlato. Po 17 minutách boje ale jen o vteřinu! Tak blízko byl druhý Fin. A to ještě na předposlední kontrole Honza nechal 20 vteřin a na prvního ztrácel tři sekundy. „Zvládl jsem to ještě napravit,“ usmíval se. Úsměvný byl i slavnostní ceremoniál. „Pořadatelé nestihli navléci na medaile šňůrky a vrazili nám je rovnou do ruky,“ vyprávěl Hašek.

Zvítězil i na střední trati, middlu, když v mapově obtížném závodě proměnil loňské stříbro v titul. Suverénně. Francouz na druhé příčce byl horší o dvě a půl minuty, přestože Hašek spadl. Po dni volna obhajoval zlato v dlouhém závodě (31 kilometrů, 20 metrů převýšení). Tentokrát mu sice cenný kov necinkl, ale na pódiu stál. „Závod byl rychlý, lehký, sakra dlouhý ale já od začátku dělal primitivní chyby. Hledal jsem neobvyklá řešení postupu, což bylo špatně. V cíli jsem od prvního dostal pět minut. Ale zastoupil mě Richard Wohanka ze Slaného, který bral stříbro,“ ocenil sportovně šestý Hašek.

Ve štafetových závodech se vrátil na medailovou vlnu. Byla stříbrná, ale mohlo být i líp. Jako třeba hned v závodě smíšených dvojic, do něhož Honza nastoupil s Rozou Kuchařovou. „Jenže jsme oba netrefili bezdotykovou diváckou kontrolu před tribunami a museli jsme se vracet. Navíc Róze spadl řetěz,“ popisoval Honza nepříjemné trable.

Druzí byli čeští dorostenci také v závodě tříčlenných štafet. Souboj rozjel Wohanka a Ondřeje Hasmana vyslal na druhý úsek na vedoucí pozici s náskokem 20 vteřin. „Jenže já chytil horší farstu (postup na kontroly, které se v průběhu závodu mění) a Francouz mi ujel asi o dvě a půl minuty. Honza na třetím úseku ztrátu stahoval, ale nestačilo to,“ uznal Ondra, který v Orléansu zažíval na letní evropské scéně premiéru.

„I já jsem na trati nechal minimálně minutu. Škoda. Závod se dal vyhrát,“ litoval Jan Hašek. „Ale i druhé místo bylo dobré,“ dodal smířlivě. A jak dopadl Hasman, zvaný Hasáček, v individuálních závodech. Ve sprintu skončil po vyjetí z mapy sedmnáctý a následně v middlu byl dvanáctý.
„To mě štvalo asi nejvíc. Desítka byla blízko a možná i lepší umístění, ale přišla jedna hloupá chyba a bylo po nadějích,“ řekl Ondřej, následně v dlouhém závodě čtrnáctý. „Jinak jsem si ale šampionát užil, stejně jako závěrečný banket a desetihodinovou cestu autem domů,“ podotkl s úsměvem.

Ani nyní si mladíci, které trénují Ondřej Vodrážka (orientační závody), Vladislav Razým ml. (lyže) a Tomáš Kozák (cyklistika) neoddychnou. Jan Hašek už ve středu odlétá na mistrovství světa juniorů v MTBO do Litvy a Ondru Hasmana čeká první lyžařské soustředění na ledovci Dachstein v Rakousku.