Mezi juniory Petr Kelemen z Brnířova na Domažlicku a v kategorii do 23 let Jan Rajchart z Újezdu u Svatého Kříže na Rokycansku.

Petr Kelemen je sice stejně jako jeho starší a slavnější bratr Pavel dráhařem (závodí za Duklu Praha), ale dokáže se prosadit i na silnici. Což potvrdil ziskem českého stříbra z časovky a juniorského titulu v závodě s hromadným startem. Na evropském šampionátu se ukáže jak v jízdě proti chronometru, tak v závodě jednotlivců.

Někdejší biker Rajchart si zase premiérovou sezonu mezi silničáři stihl v třiadvacítce ozdobit českým bronzem. Na mistrovství Evropy se soustředí jen na závod s hromadným startem.

„Zatím je pro mě snazší se naladit na jednorázový závod, než na etapák. Na to nemám na kole odsezeno patřičný počet hodin,“ připustil člen elitní české stáje Elkov Author.

V závěru minulého týdne ještě Rajchart startoval s týmem na Sibiu Cycling Tour v Rumunsku.

„Šlo o čtyřetapový podnik v nabité konkurenci, navíc v horách. Jedna etapa končila skoro ve dvou tisících metrech, další v patnácti stech. Tu ale kvůli průtrži mračen a krupobití nakonec anulovali,“ vypráví Rajchart.

Hlavním českým želízkem pro nedělní souboj o evropské tituly ve Zlíně by měl být Rajchartův týmový kolega Jakub Otruba, což je dvojnásobný český šampion do 23 let.

„Kuba je ve formě a určitě se budeme snažit si pomoct. Jenže před závodem na okruhu, který by měl být ještě těžší než ten mistrovský v Plzni, je složité něco předvídat. Délka 146 kiláků není hrozivá, ale v každém ze třinácti kol nastoupáme tři sta metrů,“ upozornil Rajchart.

Na šampionát je údajně přihlášeno 734 cyklistů ze 42 zemí.