Lyžařka, které bude 6. února třiadvacet let, jezdí hlavně závody Evropského poháru. Na startu elitního světového poháru byla už čtyřikrát, třikrát minulou a jednou tuto sezonu. Teď ji čeká vrchol sezony v podobě světového šampionátu.

„Za nominaci jsem byla ráda, protože to bude moje první mistrovství světa dospělých. Snila jsem o něm, když jsem byla malá, a mám radost, že se mi to podařilo splnit. Doufám, že předvedu kvalitní výkony,“ hlásila Tereza Nová, jejímž přítelem je lyžař Ondřej Berndt, který je rovněž v nominaci na mistrovství světa v Itálii.

Čekají vás závody v obřím slalomu (13. 2. kvalifikace a 18. 2. hlavní závod) a v alpské kombinaci (8. 2.). S jakými cíli pojedete do Itálie?

Hlavně být spokojená se svými výkony, protože jsou to závody podobné světovému poháru, takže soupeřky jsou lepší a jezdí lépe. Proto velká očekávání od toho mít nemohu, ale zároveň se tam nechci ztrapnit.

To znamená, že vaším cílem bude dokončit oba závody, protože v posledním závodě světového poháru obřího slalomu před týdnem v Kronplatzu jste nedokončila první kolo?

Ze čtyř závodů ve světovém poháru jsem nedojela jen ten poslední, ale ostatní jízdy nebyly nic moc. Stěžejní pro mě bude, abych jela dobře. Pokud pojedu dobře, tak nebudu tolik zklamaná z toho, že jsem nedojela, než kdybych dojela a jela špatně.

Jezdíte obří slalom a slalom. Proč jste se pustila do alpské kombinace?

Letos se alpská kombinace jede se superobřím slalomem místo sjezdu, proto pojedu i alpskou kombinaci. Superobří slalomy trénuji, ale sjezdy ne. Takže proč to nezkusit, když existuje ta možnost.

David Limberský (s míčem).
Krajní beci proti Liberci? Nastal čas pro uzdraveného Limberského

V obřím slalomu vás čeká kvalifikace, což ve světovém poháru není zvykem…

S tou kvalifikací u holek je to zvláštní. Oficiálně je vypsaná, ale na mistrovství světa nepřijede tolik holek, takže se kvalifikace nakonec ani nejede a všechny lyžařky jedou rovnou hlavní závod.

Momentálně jste na závodech Evropského poháru ve Slovinsku. Kdy se přesunete do Itálie?

Ve středu, ale zastavíme se v Toblachu, kde budu ještě trénovat slalom. Do Cortiny se přesunu v sobotu.

Jaký máte režim kvůli koronavirové epidemii?

Buď jsem doma, nebo na cestě s trenérem. Před každými závody musíme na testy, takže jsme hlídaní. Navíc jsem už covid-19 měla v srpnu, takže jsem si tím prošla a nemusím na sebe dávat takový pozor.

Kde obvykle trénujete?

Připravuji se v zahraničí, protože v Čechách se teď nedá trénovat. Když je to možné, trénuji hlavně ve Špindlu.

Pojedete tuto sezonu ještě závod světového poháru?

Uvidím podle programu a formy. Pokud bych chtěla jet, dala bych Jasnou, protože znám tamní kopec a jela jsem tam i závody Evropského poháru. A není to tam úplně těžké.

Kdy jste začala s lyžováním?

Odmalička jsem jezdila s rodiči na chatu na Šumavu. Závodit jsem začala asi v šesti letech, ale k tomu jsem dělala spoustu sportů – atletiku nebo horolezectví. Ve věku, kdy jsem se musela rozhodnout pro jeden sport, jsem si vybrala lyžování.

Útočník Pavel Musil (na archivním snímku)
Dva měsíce nehrál, teď je zpátky. Bylo těžké se na hokej jen dívat, říká Musil

V mládežnické kategorii jste absolvovala juniorské mistrovství světa.

Ano, před dvěma roky, když jsem byla posledním rokem v juniorech. Bylo to ve Val di Fassa v Itálii. V obřáku a ve slalomu jsem vypadla, ale kombinaci jsem dojela na třicátém místě.

Kdo byl a je vaším vzorem?

Když jsem byla menší, měla jsem hodně ráda Bodeho Millera. V pokoji jsem měla pověšený jeho kalendář. Miller byl můj dětský vzor, ale teď to jsou všichni, kteří jezdí lépe než já.

Tereza Nová

Narodila se 6. 2. 1998 v Plzni,

vystudovala Sportovní gymnázium Plzeň,

klub: Sportovní Club Černý, z.s.,

mistryně ČR juniorek, vítězka Českého poháru juniorek, mistryně ČR dospělých,

startovala na MS juniorek a na univerziádě (4. místo v superobřím slalomu),

první závod ve světovém poháru absolvovala v Levi 23. 11. 2019 (slalom 62. místo), pak Lienz (obří slalom 57. místo a slalom 53. místo) a Kronplatz (obří slalom nedokončila).