Po domácí porážce ve třetím zápase jeli do Karviné za nepříznivého stavu 1:2, v rozhodující páté bitvě zase doma v úvodu druhé půle ztráceli pět branek. „My jsme pořád byli zaměstnaní tím, jak to zlomit,“ říkal s odstupem času a s chladnou hlavou Jan Štochl, jenž zažil první rok v manažerské pozici. Ne nebyl prostor pro katastrofické scénáře

Byl titul o to hezčí, že jste několikrát byli v nelehké situaci?

On je hezký vždycky… Ale asi jo, ta momentální euforie byla větší, než kdyby to skončilo 3:0 na zápasy.

Našel byste jeden moment, který tu sérii zlomil?

Jednoznačně týmovost. A pak taky změnu defenzivního systému. Šli jsme do rizika, které se vyplatilo, ale štěstí přeje připraveným.

Co by měl návrat na ligový trůn přinést pro klub do budoucna?

Já bych byl hrozně nerad, abychom ve vítězné euforii přehlíželi to, co nebylo dobře. Protože jsme si vědomi, že ne všechno bylo ideální. Za rok už by podobný výkon nemusel na titul stačit. Plzeň je na úplné špici už šest let, ale ani konkurence nespala. Mnoho týmů se od nás učilo. I my se chceme nadále zlepšovat.

Souvisí s tím i změny v hráčském kádru?

Jenom částečně. Jakub Śíra chtěl odejít do zahraničí a s Davidem Bičiště jsme se dohodli na ukončení smlouvy. Oba už upřednostňují civilní zaměstnání.

A kdo je tedy nahradí?

Na post pivota přijdou dva hráči, talentovaný juniorský reprezentant Daniel Režnický z pražské Dukly a Šimon Machač z Považské Bystrice, který si teď plní povinnosti u slovenské reprezentace. Je to reakce na celkový vývoj házené, hru přes pivoty chceme zintenzivnit.

Jak jste přišli na Machače?

Sledovali jsme ho již nějaký čas, ale dlouho jsme si mysleli, že na něho nedosáhneme. Měl totiž nabídky i ze Španělska nebo Německa. Ale je to čerstvě vystudovaný inženýr, jeho přítelkyně studuje. Asi rozhodla naše celková nabídka. Jsem rád, že jsme ho pro náš projekt přesvědčili. Zatím jsme domluvení na rok, dál uvidíme.

Leváka na pravou spojku nehledáte?

Hledáme, ale ne za každou cenu. Pokud se naskytne hotový hráč, vezmeme ho.

Bratr Petr zůstane asistentem Michala Tonara?

Mělo by to tak být, Petr to bude i nadále kombinovat s působením v Berlíně. Hledáme však kondičního kouče, protože Pavel Kleisner skončil z pracovních důvodů.

Extraligový primát vám také zajistil účast v evropských pohárech. Půjdete do toho?

Poháry hrát budeme, je to naše dlouhodobá koncepce. Někteří hráči k nám i kvůli tomu přicházejí, máme tak vůči nim určitý závazek.

Liga mistrů, byť třeba jen kvalifikace, to ale asi nebude, co?

Předpokládám, že budeme hrát Pohár EHF. O Lize mistrů nemůžeme ani uvažovat, protože nemáme k dispozici halu, tam jsou ty předpisy poměrně striktně dané a my na to nedosáhneme.