V poslední den roku totiž přišly na svět obě jeho děti. Nyní pětiletá Simona i dvouletý Samuel.

„A narozky měly přednost. Místo bujarého silvestra jsme si udělali takovou rodinnou sešlost a byla pohoda. Navíc jsem hned na Nový rok jel závod z Rokycan na Ždár,“ říká dvaatřicetiletý reprezentant v cross country.

Na Ždár vyjel jako třetí za mladíky Cinkem a Peškem. „Rozhodlo se v závěrečné strmé pasáži, kde mě zbrzdila technika,“ podotýká ostřílený biker z Plzně, který má za sebou zvláštní rok.

Na jedné straně září Spěšného šesté místo z mistrovství Evropy, historicky nejlepší umístění českého jezdce na šampionátu. Jenže radost z úspěchu překryly na sklonku sezony existenční starosti.

Tým České spořitelny, kam Spěšný přestoupil jen před rokem s vizí olympiády v Londýně 2012, zavřel nečekaně krám a on se podobně jako Tereza Huříková a další ocitli bez místa. „Nic příjemného. Ačkoliv jsem zahájil okamžitě nějaká jednání, najít doma fungující tým s kvalitním závodním programem bylo složité,“ ohlíží se Spěšný.

Ačkoliv se záhy začalo spekulovat, že má o něj zájem právě Scott & Hagget, definitivu získal až před Vánoci.

„To byl pro mě asi nejhezčí dárek. V klubu jsem našel zapálené lidi i patřičné zázemí. Dál budu sedlat kolo Superior a nic se nemění ani na mých cílech. I nový tým stojí hlavně o výsledky ve Světových pohárech,“ říká Spěšný.

A právě jen body z klání světové série mohou bikera posunout k splnění snu, konečně jet olympijský závod.

O start v Aténách i v Pekingu vinou nejrůznějších okolností Spěšný přišel. To chce nyní zlomit a chystá se, i když zatím pouze v zmrzlé Plzni.

Hraje hokej, posiluje, běhá, ale zkouší to i na kole. „Musím, ale v té zimě to není žádný med,“ říká. „Kéž by ještě trochu nasněžilo, abych mohl vytáhnout běžky kameňačky a vyrazit do okolí města.“

Do tepla totiž odletí teprve koncem ledna. „Ve španělské Demii, centru řady cyklistických stájí, bychom měli s týmem trénovat sedm týdnů. Já se však v půlce kempu vrátím na skok za rodinou,“ avizuje Spěšný.

A start do sezony? „V březnu bychom měli jet v Turecku dva závody C1. A potom už Světový pohár, který začne koncem dubna v Anglii,“ oznamuje.