Generálku na olympijské boje v Pekingu mají za sebou moderní pětibojaři. V čínské metropoli se nejlepší z nich utkali ve finále Světového poháru. Mezi šestatřicítkou závodníků obsadil sedmnácté místo plzeňský pětibojař Michal Michalík. „Před měsícem jsem byl nemocný, takže jsem neměl tolik natrénováno. I proto jsem vcelku spokojený,“ říká po návratu sedmadvacetiletý Plzeňan, který v Číně nasbíral 5 440 bodů.

Spokojenost panuje i s osmou příčkou v konečném hodnocení Světového poháru. „Je to zatím nejlepší umístění, jakého jsem dosáhl,“ tvrdí svěřenec trenéra Jaroslava Voldřicha. Příští rok by na olympiádě v Číně chtěl asi chybět jen málokterý sportovec a Michalík není výjimkou. Jenže Česká republika má po přímé kvalifikaci Davida Svobody z mistrovství Evropy už jen jedno volné místo. A na něj minimálně tři uchazeče, kromě Michalíka ještě Libora Capaliniho a Michala Sedleckého.

„Přímá kvalifikace se dá vybojovat ještě na mistrovství světa umístěním v první trojce. Další možností pak je olympijský žebříček. Ten se počítá od června do června a musel bych být nejlepší z Čechů. Druhým způsobem by to snad mělo být schůdnější,“ doufá v účast na sportovním svátku.

Během návštěvy nejlidnatější země světa mohl vidět také jedno z jejích lákadel - Velkou čínskou zeď. „Vůbec jsem si to nedokázal představit, je to strašně obrovská stavba. I v jejím okolí ale najdete nápisy propagující olympiádu,“ líčí Michalík dojmy z turistického výletu. Číňané k jeho přípravě přistupují zodpovědně. „Stadion i zázemí byly v podstatě hotové, jen v jejich okolí se ještě dostavuje,“ líčí odchovanec Pětibojařského sportovního centra v Plzni. Udivilo ho množství pořadatelů. „Jsou snad na každém rohu, každý má nějakou práci. Když je třeba někam dojít na tři sta metrů, je jich tam snad padesát a ti si vás postupně předávají,“ usmívá se při vzpomínce.

Po návratu z Číny se Michalík chystá na dovolenou. „V létě jsem kvůli nemoci nikde nebyl, tak pojedu pryč až teď,“ zdůvodňuje Michalík termín pozdního odpočinku, který bude trávit na Korsice. Po návratu se zase naplno vrhne do tréninku. „Sezona pro nás začne až koncem února závodem Světového poháru v Egyptě, ale přípravu zahájím už během listopadu,“ plánuje sedmadvacetiletý závodník.