ZAČÁTKY. Cyklistický klub byl v Městě Touškově založen při tamní TJ Sokol zrovna v roce 2011. A nadšenci z týmu postupně pod dohledem reprezentanta a nyní trenéra Milana Spěšného vystavěli na okraji obce atraktivní okruh. „V současnosti máme k dispozici čtyři okruhy, nejdelší měří čtyři kilometry,“ uvedl šéf pořadatelského sboru Pavel Foltýn.

ORGANIZACE. Uspořádat dvoudenní akci s pohárovým puncem pro zhruba osm set bikerů a jejich doprovod není jednoduché. „Dát vše dohromady během čtyř pěti měsíců bylo náročné,“ potvrzuje členka organizačního štábu a manažerka závodu Kateřina Duchková ze společnosti Duratec. „Rozpočet závodu včetně finančních cen činí 800 tisíc korun a jen díky vstřícnosti partnerů v čele s Plzeňským krajem a Městem Touškovem dokážeme výdaje pokrýt,“ říká Duchková.

V AKCI. Během víkendu se bude o chod starat šedesát pořadatelů. Už předtím ale bylo třeba vystavět zázemí pro účastníky, vytyčit tratě a připravit další náležitosti.

HVĚZDY NA STARTU. V Touškovské rokli se zato představí elita českého cross country jako Ondřej Cink, který ovládl nedělní generálku, olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý či Jan Škarnitzl. Ten jako nejlepší z Čechů obsadil v úvodním podniku série v Kutné Hoře druhé místo. Kulhavý skončil devátý a Cink nejel.

DOMÁCÍ BARVY budou vedle Cinka, rodáka z Rokycanska, hájit spíš mladí jezdci. V závodě kadetek evropská šampionka Simona Spěšná a její kolegyně z MS Bike Academy Adéla Foltýnová, která je v Touškově doma. A pak malí bikeři z aktivních klubů v kraji včetně nadějí touškovského týmu.

PROGRAM MTB XCO Město Touškov zahájí v sobotu závody dětí, žactva a kategorií expert a masters. V neděli jsou na pořadu souboje kadetů (9.00), juniorů (10.30), žen, juniorek a kadetek (12.30) a mužů (14.30).

Více na www.touskov.bike