Poslední letošní závod Flying Phantom Series má před sebou česká reprezentační jachtařská posádka Masterlan, jejíž barvy hájí plzeňský rodák David Křížek. Tradičního bojovníka tentokrát ve Walesu doplní mladý a nadějný kosatník Martin Krsička. Ten patří ve svém oboru k nejlepším českým juniorům a je v týmu 29er, kterou trénuje právě David Křížek.

Masterlanu ve světové sérii patří před posledním dílem v zálivu ve Walesu průběžné šesté místo. Nyní se čeští reprezentanti pokusí v Cardiffu svou pozici uhájit. Závodníky čeká celkem čtyřiadvacet rozjížděk během čtyř dnů. Prostoru v zálivu příliš není, a tak se diváci mohou těšit na velmi těsné souboje ve vysokých rychlostech. Na jachtařské gladiátory se pravděpodobně přijde podívat opět kolem devadesáti tisíc diváků. Bude to velkolepá show.

Oba jachtaři se nyní nacházejí na britských ostrovech. Vlastní závod Flying Phantom Series jim startuje již v pátek. “Vloni v Cardiffu foukal na tréninku silný vítr. Na krátké trati a hladké vodě jsme létali až osmadvacet uzlů. Navíc jen těsně podél břehu. Často nebylo kam odpadnout a zabránit převržení. Tréninková rozjížďka trvala pouhých osm minut. Závod v těchto podmínkách by byl vražedný. Naštěstí pak vítr zeslábl a regata se odjela jen ve slabém vánku. I tak došlo hned k několika vážnějším kolizím. Uvidíme, jaké bude letošní finále série. Na kosatce nastoupí Martin. Budeme mít srovnatelnou hmotnost jako naši soupeři. To bude důležité pro akceleraci na krátké trati. Nevýhodou je Martinova nulová zkušenost s katamarány a foilováním,“ řekl před odletem na finále světové série v malebném Walesu kormidelník týmu David Křížek, kterému na vodě nikdo neřekne jinak než Kreyson.

„V každém případě je dobré dát mu šanci. Je to velký bojovník. Naším cílem je udržení šesté pozice v celkovém hodnocení série, ale budeme se samozřejmě rvát o každý další bod. Snad nám vyjdou dobré podmínky na trénink a my budeme moci nacvičit alespoň základní manévry,” dodal na závěr otec syna Davida a roční dcery Loly.

Ladislav Čihák
Máme silnou skupinu shodují se trenér Čihák a Jakub Kindl