Sedmnáctileté české basketbalistky zkrátka uchvátily první červencový týden nejen basketbalové příznivce.

Příjemné pohádce chyběla jen sladká tečka v podobě medaile, o kterou tým Richarda Fouska připravily v neděli večer po výsledku 67:61 Maďarky. „Po zápase bylo zklamání a slzy, ale až si za týden řekneme, že jsme čtvrtý nejlepší tým na světě, tak na sebe můžeme být hrdí a pyšní," hodnotil vystoupení svého družstva Richard Fousek.

Co bylo podle vás v tomto utkání klíčové?
Odehráli jsme před tím řadu vyrovnaných duelů, otáčeli jsme ztracené zápasy, hráli prodloužení. Vše v poměrně úzké rotaci a to nás stálo všechno hodně sil. Ukázalo to už semifinále se Španělskem (41:73). Nebylo kde brát další energii, a to byl důvod, proč se nám třeba nedařilo při obranných doskocích.

Pro vysoký počet osobních chyb brzy střídala Šípová. Jak moc byla její absence poznat?
To samozřejmě bylo špatné, ale důležitější byly naše potíže při doskakování. Když nezískáte míč, nemůžete zahrát rychlý protiútok. Chodili jsme do postavené obrany.

Začátek zápasu vám ale vyšel skvěle.
Škoda , že jsme ještě nepřidali dva tři koše. Věřím, že dvacetibodový náskok bychom už nepustili.

S čím jste vlastně do mistrovství šli?
Přemýšleli jsme o umístění do páté příčky. Pak přišel skvělý zápas ve čtvrtfinále s Austrálií (výhra 61:50 – pozn. red.). To bylo úžasné, nádherné utkání. A to pak už před sebou vidíte medaili.

Jak vidíte budoucnost týmu?
Děvčata jdou do kategorie osmnáctiletých. Je to velmi kvalitní tým, vyhrál olympiádu mládeže, byl druhý na mistrovství Evropy a teď čtvrtý na světě. Porazili jsme Koreu, Kanadu, Austrálii. Jsme schopni obstát ve světové konkurenci. To je skvělé pro celé basketbalové hnutí.

Martin Peterka, Karel Popel