V sobotu se v lotyšské Rize střetne s domácím Nikolajsem Grišuninsem na prestižním mezinárodním galavečeru organizace WBSS (World Boxing Super Series). „Jde o lotyšskou dvojku, ve světovém žebříčku je 77. Zápas je vypsaný na osm kol. Boxuje se vyřazovacím způsobem, takže když vyhraju, postoupím do další fáze. Vítěz turnaje získá pohár Muhammada Aliho,“ říká čtyřiatřicetiletý Václav Pejsar, česká dvojka a 61. boxer ve světovém žebříčku v křížové váze. V této váhové kategorii zatím porazil Radka Geissmanna a v Liverpoolu Brita Craiga Glovera.

Jak se zrodil váš zápas v Lotyšsku?

Přes Lukáše Konečného mě oslovil manažer, který mi domlouval zápas v Anglii.

Co víte o Grišuninsovi?

Jeho silnými stránkami jsou dobrý pohyb, dobré oko, rychlost, umí přijít s tvrdým kontrem. Je to levák, takže má jiný postoj než většina soupeřů. Musím si dávat pozor, abych se nehýbal do strany, na kterou jsem zvyklý, a neschytal jsem úder. Má delší třeba pětiúderové kombinace, které sype rychle. Má bohatou amatérskou kariéru, takže má velké zkušenosti.

Bude to zatím nejtěžší zápas v křížové váze? Spokojíte se i s vítězstvím na body?

Bude nejtěžší. Musím brát jakékoliv vítězství. Chci hlavně vyhrát. Když chci zápas ukončit před limitem, tak moc tlačím na pilu, dělám blbosti a jdu do toho moc silově, čímž se zbytečně vyčerpávám.

Nedávno jste absolvoval přípravný kemp v Polsku. S kým jste trénoval?

Byla to světová čtyřka křížové váhy Polák Krzysztof Glowacki, který je mistrem světa WBO. Připravuje se také na galavečer v Lotyšsku, kde ho čeká semifinálový zápas s lotyšskou jedničkou. Špičkoví boxeři si vybírají sparingpartnery podobné budoucím soupeřům. Dostal jsem nabídku zúčastnit se jeho sparingového kempu ve Varšavě. Hodilo se mi to, protože se připravuji na zápas s Grišuninsem. Navíc Glowacki je levák jako můj soupeř. Takže stylově mně to vyhovovalo a jemu zase seděl můj styl.

Co vám kemp dal?

Přivezl jsem si hodně dobrou formu. Myslím si, že jsem dobře připravený. Přijel jsem s cennými zkušenostmi. Zjistil jsem, že se dá příprava dělat malinko jinak, ale víceméně jsem se utvrdil v tom, že zásadní věci děláme s trenérem dobře. Získal jsem i potřebné sebevědomí do zápasu s Grišuninsem.

Jaké plány máte po duelu s Grišuninsem?

Pokud vyhraju, čekají mě další kola. Po zápase si chci ale trochu odpočinout, protože přípravu na zápasy táhnu už od srpna. Měl jsem sice dvě týdenní nebo dvoutýdenní pauzy po zápasech. Ale už je celý ten rok příprav moc dlouhý. Přes prázdniny si chci měsíc odpočinout, věnovat se rodině, čeká mě svatba. Koncem prázdnin se chci vrhnout znovu do přípravy. Uvidíme, jestli v Lotyšsku postoupím do dalšího kola. Pokud ne, chtěl mít zase zajímavý zápas v Anglii.

Kam byste se chtěl posunout ve světovém žebříčku?

Když jsem začínal, můj tajný sen bylo dostat se do první stovky, což je v Čechách velký úspěch. Teď jsem 61. a chci do světové padesátky. Až v ní budu, a já v to věřím, tak budu chtít do světové třicítky.

O kolik příček se posunute, když porazíte Grišuninse?

To se těžko odhaduje. Záleží na tom, kolik má v žebříčku bodů on a já. Jestli vyhraju na body nebo K.O. Jak výrazně to bude na body. Ale můžu říct, že když zvítězím před limitem, budu ve světové padesátce.

Máte po přestupu ze supertěžké do křížové váhy větší sebevědomí?

Určitě ano. Více si věřím. Boxoval jsem v Lucerně s Geissmannem a dopadlo to dobře. V Anglii to taky dopadlo výborně. Vrátil jsem se ze sparingu s mistrem světa s dobrými pocity. Zatím mi všechno utvrzuje v tom, že přestup ze supertěžké do křížové váhy bylo dobré rozhodnutí.

Chystáte se boxovat o domácí titul?

Tuto otázku dostávám často. Český titul bych někdy chtěl, ale v současné době není pro mě na prvním místě, protože jsem se dostal na slušné místo v mezinárodním žebříčku a chci boxovat v zahraničí. Vasil Ducár (česká jednička, pozn.aut.) teď boxoval o titul mistra a ve světovém žebříčku je asi 34. Český box je tak malý rybníček, že kdybychom byli na 200. – 300. místě ve světě, tak proč se mezi sebou nepoprat o český titul. Jenže teď jsme se oba dostali vysoko a na to, jak je nás málo, tak bychom se v této chvíli měli spíše podpořit a pomáhat si, abychom uspěli venku a přitáhli pozornost k českému boxu, udělali mu reklamu. Je to lepší než se mlátit mezi sebou a zavírat jeden druhému dveře venku. Přeji Vasilovi, aby v zahraničí vyhrával, protože by to byla dobrá reklama pro český box.

Fotbalisté Tachova při nástupu v sobotním utkání 29. kola FORTUNA divize A proti Dobříši.
Tachov zatím nepřihlásil divizi ani jinou soutěž