Jako první se v sobotu utkaly ženy a mistrovský titul si v konkurenci 54 závodnic z obou republik vybojovala zkušená Jarmila Machačová z Dukla Praha, která ve spurtu porazila obhájkyni titulu Nikolu Noskovou (Be Pink Cogeas). Třetí za slunečného, ale hodně chladného počasí skončila Melissa Van Neck. Slovenské stupně vítězů obsadily Tereze Medveďová, Tatianě Jasekové a Alžbětě Bačíkové. Českou juniorskou šampionkou je Petra Ševčíková, slovenskou Radka Paulechová.

Zkušená dvaatřicetiletá Machačová, jinak mistryně světa z bodovacího závodu z roku 2013, slavila v Plzni zisk prvního českého zlata. O dost mladší dvacetiletá Nosková, která silnici s úspěchem kombinuje s cyklokrosem, se musela spokojit se stříbrem. Ale i tak si závodnice týmu Be Pink Cogeas vylepšila náladu po časovce, v níž brzy spadla a nedojela do cíle. Na plzeňském okruhu si však vedla hodně aktivně a odjela výborný závod udělala. Už v závěru druhého z pěti okruhů rozjela Nosková ve stoupání z Božkova směrem k cíli ostré tempo a roztrhala peloton.

Na nástup mladé závodnice stačilo zareagovat pouze třináct cyklistek včetně pozdější šampionky Machačové. Ze Slovenek byla vpředu jen nakonec zlatá Medveďová. Nosková znovu zaútočila v klíčovém kopci před koncem třetího okruhu, ale neuspěla. Zato v půlce čtvrtého kola vystřelila před už jen jedenáctičlennou vedoucí skupinu Machačová a dvacet kilometrů před cílem vedla před svými pronásledovatelkami o 20 sekund. Nosková však ještě zabrala a v nájezdu do posledního kola se dotáhla na Machačovou. Ta ve zbývajících kilometrech taktizovala, soupeřce nestřídala a ušetřené síly využila k vítězství v cílovém finiši.

Třetí celkově po spurtu několika cyklistek skončila Tereza Ševčíková z Dukla Praha, a stala se juniorskou mistryní republiky. Až za nadějnou dráhařkou dojela třetí žena a Ševčíkové týmová kolegyně Melisa van Neck.

Hlasy v cíli:

Jarmila Machačová: Tři kola před cílem v tom kopci za to Nikola (Nosková) vzala, ale neujela nám. Pak jsem si říkala: nesmím ji nechat vydýchat, musím nastoupit. Tak jsem to zkusila nejdřív už před kopcem po cíli a potom ještě na vršku a zůstala jsem v úniku sama. Nikola si mě pak sama doskočila, v tu chvíli to bylo asi nejkrizovější. Ale nakonec se ukázalo, že jsem útočila ve správný moment. Že jsem ji nestřídala? Z toho nemůže být naštvaná, protože taková je cyklistika. Očekávalo se, že Dukla vyhraje a nechtěly jsme, aby to dopadlo jako loni, kdy nám výhru Nikola vzala. Do spurtu jsme šla asi 180 metrů před cílem, bylo to proti větru a ve vítězství jsem uvěřila až na pásce. Teď jsme spokojená, protože mistrovský dres ze silničního závodu jsem ještě neměla.

Nikola Nosková: Odtáhla jsem celé poslední kolo a i předtím jsem tvořila většinu závodu, takže v závěru mi pak docházely síly. Kdybych jich měla o trošičku víc, myslím, že v nástupu na ten poslední kopec bych zrychlila ještě o trošku víc. Jenže možná i vinou protivětru se mi úplně zastavily nohy.  Jarmila se mi v tu chvíli zavěsila za zadní kolo, ještě jsem to pak jednou zkusila v kopci, ale už jsem na to neměla. Takže bylo jasné, že se rozhodne ve spurtu a Jarmila má bohužel z dráhy větší sprinterské schopnosti, takže mě tam udolala. Asi  sto metrů před páskou jsem svěsila nohy. Už to nešlo. I tak jsem se stříbrem spokojená. Po pádu ve čtvrteční časovce jsme byla potlučená, ale šla jsme do toho naplno  a dokázala si, že na to mám. Ten  pocit stavím nad to, kolikátá jsem skončila. 

Výsledky MČR, závody s hromadným startem - ženy (80 km, 5 okruhů): 1. Machačová (Dukla Praha) 2:24:35 hod., 2. Nosková (Be Pink) -0,01 s, 3. Van Neck (Dukla Praha) -1:25 min.

Juniorky: 1. Ševčíková (Dukla Praha) 2:25:59 hod., 2. Hájková (Dukla Lanškroun) -0,01, 3. Jandová (Favorit Brno) -0,08.