Před sezonou změnil tým, z Dukly Liberec se běžec na lyžích Aleš Razým vrátil do mateřského Sport Clubu Plzeň. V přípravě ho přibrzdilo zranění a jen nedávno se stal otcem. Přesto se devětadvacetiletý reprezentant žijící v Chotíkově u Plzně dokázal při FIS závodech ve švédském Gällivare nominovat na zahajovací podniky Světového poháru ve finském Kuusamu.

Ve sprintu skončil Razým jako nejlepší z Čechů jedenáctý a v souboji na 15 km volnou technikou vybojoval dvanácté místo, když z národního týmu byl lepší jen devátý Martin Jakš.

„I když ani jeden z výkonů nebyl optimální, tak vzhledem k tomu, že v půlce září jsem si natrhl mezižeberní sval, to nebylo špatné a za týden můžu být zase o něco dál. Do Kuusama se přesouváme ve středu (dnes)," vzkázal Razým z dalekého severu.

Švédské Gällivare leží asi 100 kilometrů za severním polárním kruhem a je oblíbenou destinací běžců na lyžích. Češi zde rozbili závěrečný přípravný kemp, který vyvrcholil nominačním soubojem o Kuusamo.

„Myslím, že moje fyzička je slušná, horší je silová a rychlostní stránka, tam jsem byl omezený o něco déle. Ale vrchol by měl přijít až při svěťáku v Novém Městě na Moravě, takže ještě bude nějaký čas na přípravu," uvedl mistr světa ve sprintu do 23 let z roku 2009.

Do Švédska odletěl déle než čekal, ale díky tomu si mohl více užít nedávno narozeného synka. Malý Kryštof přišel na svět koncem října, měřil 49 cm a vážil 3200 gramů.

„Nakonec vše vyšlo a asi deset dní jsem si novou roli naplno užíval. Všechno mě bavilo, přebalovat, pomáhat s odříhnutím, uspávat, vidět malého, jak se snaží sledovat svět. Jen kojit jsem se zatím nenaučil," svěřoval se hrdý táta, nadšený, že stihl narození prvního potomka. „Když je člověk doma, tak může s něčím pomoct, takhle je na to Šárka sama," podotkl.

Právě přírůstek do rodiny byl jednou z příčin, proč se Razým trochu překvapivě rozhodl odejít z liberecké Dukly.

„Chci být co nejvíc s rodinou, ale těch věcí, proč už nešlo pokračovat dál, se nahromadilo víc. Třeba jednotné, direktivně nařizované tréninky, pomíjející nové metody přípravy. K tomu necitlivý přístup při stanovení finančního ohodnocení. To a ještě další důvody mě přivedly domů," vysvětloval zkušený reprezentant.

A jeho dojmy z nominačních závodů? „Před kvalifikací sprintu jsem byl nervózní, přece jen jsem dlouho pořádně nezávodil. Výkon z rozběhu stačil na postup z 15 místa. Ve čtvrtfinále jsem dobře odstartoval a jel naplno. Asi 300 metrů před cílem mě předjel Rus a v cílové rovince pak ještě Američan. Ale jelo se rychle, takže jsem postoupil časem jako lucky looser. Pak už mi chyběly síly, z našich však do semifinále nikdo další nepronikl," vyprávěl Razým.

Klasický sprint stejně jako potom volnou patnáctku ovládl ruský reprezentant Sergej Usťugov.

Do distančního souboje na 15 km s intervalovým startem nastupoval Razým už klidnější. „I tak jsem začal rozvážně. Po prvním kole mě dojel nakonec šestý Američan Hoffman a asi tři kilometry jsem mu stačil. Z papírových favoritů startujících za mnou mě jich většina předstihla, ale z našich byl lepší jen Jakšík," popisoval Razým.

Ve Finsku na úvod Světového poháru čeká běžce sprint, závod na 10 km s intervalovým startem a následně stíhací závod na 15 km.

„Protože v minulé sezoně jsem ve svěťáku nebodoval, tak každý bod vítám," řekl Razým o svých ambicích.

Souboje na běžkách ho pořád baví. „To mě u lyžování drží, a pokud budu ve vrcholovém sportu pokračovat, což není jisté, pak je dalším cílem v sezoně získat podmínky pro nadcházející roky s mistrovstvím světa a olympiádou," uvedl účastník minulých olympijských her v Soči.