I tak mohl být Louda s účinkováním ve Slovinsku maximálně spokojený. „Z druhého místa mám velkou radost, i když k celkovému vítězství chyběly tři body. Nicméně z turnaje odjíždím s velmi dobrým dojmem. Od prvního do posledního kola jsem se snažil hrát svoji útočnou hru, která mě dostala až do finále,“ uvedl Jan Louda pro svazový web po stříbrném úspěchu.

První kolo s útočně laděným Dánem Bugtrupem bylo velice těžké a výhra ve dvou setech dodala českému reprezentantovi do dalšího průběhu turnaje potřebné sebevědomí. Ve čtvrtfinále proti dalšímu dánskému hráči Bundgaardovi gradoval ve třetím setu vyrovnaný souboj dvou skvělých běžců. Koncovku zvládl mnohem lépe plzeňský badmintonista a pak už si mohl být jistý medailí. „Honza posunul laťku dramatu od Shakespeara k Hitchcockovi,“ uvedl po návratu pro Deník Loudův trenér Josef Rubáš.

„S Indem Laa potom prohrál první set, ve druhém výrazně prodloužil výměny a vynutil si třetí dějství, kde dlouho vedl. Ale do koncovky šel v lepším postavení indický soupeř, který měl za stavu 20:17 tři mečboly. Ani jeden neproměnil, vybojoval si ještě dva, ale Honza je zase odvrátil,“ popisoval Rubáš průběh semifinálové bitvy, která strhla i diváky v hale. „Veškerá pozornost se zaměřila na jejich kurt,“ pokračoval kouč českého badmintonisty, jenž nakonec ve více než hodinovém dramatu zvítězil 24:22 ve třetí sadě.

Finálovým soupeřem Loudy byl Karan Rajan Rajarajan, který hostuje druhým rokem v české extralize. Průběh zápasu byl jako na houpačce. „Honza po prohraném prvním setu vyhrál druhý jasně 21:11, ve třetím se dostal až do zdánlivě komfortního vedení, ale vidina výhry ho svázala a zkušený soupeř se bod za bodem přibližoval, až celý set otočil a zvítězil 21:19,“ popsal finálový souboj trenér Josef Rubáš.

Plzeňský badmintonista si ve Slovinsku připsal do světového žebříčku svůj letošní nejvyšší bodový zisk a poskočil o dvacet míst na 215. příčku. Zároveň navázal na loňský senzační titul na mezinárodním turnaji světového okruhu v Charkově i na nedávné zlato na akademickém mistrovství Evropy.

Teď se dvacetiletý český reprezentant představí na mezinárodním mistrovství Itálie a začne ladit formu na republikový šampionát, který se na začátku února uskuteční v jeho rodné Plzni. Cílem bude určitě zisk medaile. Zatím je v Loudově sbírce zlato (2018) a bronz (2019).

Martin Slepička