Na včerejším slavnostním vyhlášení ankety Nejlepší sportovec Plzně a Plzeňského kraje za roku 2012, které proběhlo v Měšťanské besedě v Plzni, triumfovala Andrea Hlaváčková v obou hlavních kategoriích.

Svá ocenění si sice Hlaváčková nemohla včera v Plzni z důvodu účasti na turnaji v americkém Charlestonu převzít, ale Plzeňskému deníku alespoň poskytla exkluzivní rozhovor.

V pořadí kategorie Nejlepší sportovec Plzně jste za sebou nechala například hokejistu Martina Straku, fotbalistu Davida Limberského nebo bronzovou medailistku z Londýna, puškařku Adélu Sýkorovou. Co tomu říkáte?
Jsem opravdu nadšená a musím přiznat, že i trošku překvapená. Vím, jak se plzeňským sportovcům loni dařilo, hlavně v týmových soutěžích, takže si ocenění v obou kategoriích velmi vážím.

Nejsou pro vás tyto úspěchy do budoucna také zavazující?
Zavazující bych neřekla. Je to ohodnocení loňské sezony, která byla výjimečná. Po trošku neúspěšném začátku letošní sezony mi to udělalo velkou radost a připomnělo kvality, které jsem loni ukázala.

Čím si vysvětlujete, že se vám v loňském roce tolik dařilo?
Již rok 2011 byl úžasný, ve čtyřhře jsem vyhrála grandslam a posunula jsem se vzhůru v singlovém žebříčku. Ale loňsky rok se scházel od ledna do prosince jako ve snu. Přesto jsme často dostávaly otázky, jestli nás neštve, že jsme s Luckou Hradeckou pořád druhé, takže vždycky může být líp. Každopádně si toho roku nesmírně vážím, stál mě hodně sil jak fyzických, tak psychických a ty musím teď trochu dočerpat.

Jakého výsledku v roce 2012 si ceníte nejvíce?
Stříbrné medaile z Londýna, o tom není pochyb. Ve sportu není nic víc než medaile z olympiády. Singlový úspěch na US Open byl můj dosavadně největší a ráda na ten těžký týden vzpomínám.

Všimla jste si po úspěšném roce 2012 většího zájmu médií? Máte stále dostatek soukromí?
Zájem médií je o trochu větší, zájem veřejnosti a fanoušků je mnohem větší, což s sebou nese větší tlak na výsledky. Pokaždé, když člověk prohraje, dostane se k němu velké množství negativních zpráv a otázek, což je daň za větší popularitu. Já se snažím si toho nevšímat. Co se týče soukromí, jsem většinu roku pryč, takže se mě tento problém příliš netýká. Když jsem doma, tak mě poznává více lidi než dřív, ale rozhodně nejsem nějaká hvězda, kterou by lidi poznávali na každém kroku. Důležité je, že se obklopuji pořád stejnými lidmi a pro ty se opravdu nic nezměnilo.

Už jste naznačila, že v letošním roce se vám zatím výsledkově příliš nedaří. Co zatím vašim výkonům chybí?
Z velké části je to psychickou únavou a teď se přidala ještě fyzická, takže se nechci ohlížet a komentovat poslední tři měsíce. Naopak vím, co mě čeká, a to je změna k lepšímu. Budu teď měsíc bez turnajů, po krátké pauze zapracuji na všech slabinách, co jsme letos objevili, a nastoupím do turnajů před French Open opět připravena.

Co považujete za nejvyšší vrchol letošní sezony?
Letošní sezona je stejná jako každá jiná tenisová sezona. Má vrcholy ve čtyřech grandslamech plus velkých turnajích. Teď se těším na French Open a pak hurá na trvanaté turnaje včetně Wimbledonu.

Jaké jsou vaše hlavní cíle pro rok 2013?
Chtěla bych se udržet v top desítce deblového žebříčku a skončit letošní rok v top padesátce singlového žebříčku. Ano, vím, čeká mě hodně práce…

Největší úspěchy v roce 2012

Čtyřhra (Hlaváčková hrála s Lucií Hradeckou, pozn. aut.):
Červenec – finále Wimbledonu
Srpen – stříbrná medaili z olympijských her v Londýně
Září – finále US Open
Říjen – finále Turnaje mistryň
Listopad – členka vítězného českého fedcupového týmu

Douhra:
Září – osmifinále US Open