To se povedlo! Basketbalisté Lokomotivy Plzeň zakončili účinkování v letošním kalendářním roce cenným skalpem. Na domácí palubovce totiž zdolali Litoměřice 68:63 a poskočili na čtvrté místo v tabulce, zatímco soupeř spadl ze druhého na třetí místo první ligy mužů.

Bodově táhl Lokomotivu kvartet Honomichl, Říha, Lejsek a Kovanda.

Lokomotiva sehrála s Litoměřicemi za poslední léta několik dramatických bitev, včetně loňské nadstavbové části soutěže.

V dresu soupeře nastupují i borci, kteří dříve oblékali dres Plzně – například obávaný střelec Tomáš Kubizňák, který za Lokomotivu odehrál několik sezon včetně dvou v nejvyšší soutěži.

Také snajpr Martin Bašta zná plzeňskou kabinu jako své boty. Litoměřice na Západočechy vlétly jako uragán a brzy se dostaly do sedla.

„Nastoupili jsme proti silnému soupeři, který ukázal svoji kvalitu," řekl Kamil Říha z Lokomotivy, který nasázel v utkání deset bodů.

„Po pěti minutách jsme prohrávali dvouciferným rozdílem," dodal Říha. Plzeň prohrávala po všech třech čtvrtinách, postupně však snižovala manko. A v závěru se nadechla k obratu.

Výrazně pomohl time-out, který si zkušený kouč Zdeněk vyžádal v první čtvrtině. „Řekli jsme si důrazně, co zlepšit, a dostali jsme se do zápasu," glosuje Kamil Říha.

„Podařilo se nám uhlídat pivoty soupeře, kteří jsou extrémně silní pod košem," prohlásil Říha. V nervydrásající koncovce Litoměřice držely míč a sahaly po vyrovnání, ale pak faulovaly a domácí trestné hody proměnili.

Plzeňský klub navíc využil zápas k dobré věci – diváci mohli podpořit Cestovní klub KID nebo děti v dětském domově.