Husarský kousek Plzeňanů nejlépe dokresluje skutečnost, že vítězství 5:2 dosáhli dokonce na hřišti soupeře.

Slavia je navíc týmem, který v extralize dva roky neprohrál. Naposledy Pražané podlehli v červnu 2007 v Hradci Králové.

Litice se musely z různých důvodů obejít bez několika hráčů základní sestavy, k utkání nakonec odcestovalo pouze dvanáct hráčů.

Na hřišti to ale vidět nebylo, hosté se od úvodního hvizdu prezentovali soustředěným výkonem, dařilo se jim narušovat akce soupeře daleko od svojí branky a hrozili z brejků.

A při jednom z nich byli faulováni, jenže nařízenou penaltu Vrkoč neproměnil. A naopak po dvou trestných rozích šla do vedení Slavia.

Litické to však neposlalo do kolen a v poslední minutě první půle vyrovnal právě Vrkoč. „Do utkání jsme vstoupili bez nervozity a s vědomím, že nemáme co ztratit. A pohoda v týmu se odrazila i na jeho výkonu,“ uvedl kouč Litic Michal Soukup.

I ve druhém poločase byla hra vyrovnaná se šancemi na obou stranách.

Na rozdíl od Slavie ale Plzeňané hráli efektivně. Kolem desáté minuty druhé půle se dostali do dvou šancí a obě proměnili.

Slavia po třetím obdrženém gólu přitlačila Litice před jejich branku a po sérii trestných rohů snížila.

Litice však měly svůj den. Vzápětí se jim podařilo proměnit trestný roh a vedly 4:2. Historické vítězství Litických potom zpečetil pátým gólem Dolejš.

„Slavia byla ve druhém poločase zaskočena naší hrou, s výjimkou několika minut nás nedokázala dostat pod tlak. Bylo to ale díky naší aktivitě, důslednosti a pracovitosti,“ chválil tým kouč Soukup.

„Nesmíme si však nyní myslet, že příště půjde vše jednoduše,“ varuje trenér Litic, které čeká o víkendu plzeňské derby právě s Bolevcem.

Ani Bolevečtí nevyšli ve druhém extraligovém kole bodově naprázdno, doma remizovali s Rakovníkem 3:3.

Utkání bylo vyrovnané, aktivnější však byl domácí nováček. Bolevci ale dělali problémy rychlí hrotoví útočníci soupeře, kteří domácí obraně nejednou zatopili. Rakovník také otevřel skóre a z trestného rohu přidal druhý gól. Až poté z Bolevce spadla nervozita a Bicek z hranice kruhu tvrdou střelou snížil na 1:2. Bolevci narostla křídla a za necelé dvě minuty vyrovnal Bebr. Poločas ale nakonec vyhráli hosté gólem po zaváhání domácí obrany.

Díky velké vůli ve druhém poločase se podařilo Bolevci vyrovnat Bebrem a domácí si tak připsali první extraligový bod. „Výsledek odpovídá průběhu utkání, i když můžeme litovat několika neproměněných šancí,“ uvedl kouč Bolevce Miloslav Krýsl.

SK Slavia Praha – TJ Plzeň– Litice 2:5 (1:1). Branky Litic: Vrkoč, J. Koryťák, Sochor, Čech, Dolejš. Sestava: Jurek – Straka, Brada, Nicklas, Poustka – Čech, J. Koryťák, T. Koryťák – Dolejš, Strejc, Vrkoč, Sochor.

HC 1970 Bolevec – HC 1972 Rakovník 3:3 (2:3). Branky Bolevce: Bebr 2, Bicek. Sestava: L. Černý – Kindl, J. Černý, Jahl, Hruška – Mitro, Bicek, Setunský, Brož – Bláha, Krýsl. Střídali: Bebr, Bareš, Pravda.