Pech s Uhlem skončili jedenáctí, když v nabité konkurenci doplatili na karambol v předposlední, třinácté rychlostní zkoušce.

Přitom po úvodní etapě druhého podniku českého mistrovství se dvojice jedoucí na Fordu Fiesta R5 držela na třetí příčce za domácím suverénem Janem Kopeckým s tovární škodovkou a Alexejem Lukjaňukem.
„Honza Kopecký jasně vedl a my jsme se snažili držet krok s Lukjaňukem. Jelo se dost rychle a k chybě bylo blízko. Bylo to určitě i nezvykle teplým počasím. Snad poprvé jsme mohli na Šumavě použít nejtvrdší pneumatiky i v noci a po ránu,“ říká Václav Pech jun.

Na druhého Lukjaňuka ztrácel osm sekund a napínavý česko-ruský souboj pokračoval k radosti tisícovek fanoušků u trati i druhý den. „Alexej nám po vteřinkách poodjížděl, abychom ho vzápětí stáhli zase my.

Jenže pak přišla nešťastná třináctá rychlostka,“ konstatuje pilot.

V jedné z rychlých pasáží vylétl Pech s fiestou mimo trať, urazil levé zadní kolo a vůbec byl zázrak, že soutěž, byť se ztrátou, dokončil.

Spolujezdec Petr Uhel vzal chybu na sebe. „Nestihl jsem přečíst informaci o písku na silnici. Vašek se dostal mimo čistou stopu a pak už jsme se vezli jako po hrachu,“ vysvětloval.

„Letěli jsme k betonovému mostku a bouchlo to. V rychlosti přes 100 kiláků v hodině to byla taková rána, že jsme byli přesvědčeni, že je konec. Kolo se ale „jen“ vylomilo z loukotí,“ líčí následky nehody Pech.

Jenže ani výměna kola, operace, kterou má posádka nacvičenou po paměti, neproběhla v klidu. Pech v závodních botech uklouzl po trávě a složil se na zem.

„Naštěstí jsem měl helmu. A aby toho nebylo málo, tak auto leželo na brzdovém kotouči a pod práh nešlo strčit zvedák. Zachránila nás až parta diváků, kteří auto přizvedli,“ vypráví jezdec.

Nabraná tříminutová ztráta znamenala konec nadějím. „Naštěstí jsme auto moc neponičili a může nás tak mrzet jen ztráta bodů,“ utěšuje se Václav Pech.

Domácí šampionát pokračuje květnovou Rallye Český Krumlov.

Pozdější vítěz Martin Boubal zdolává v úvodním závodě Giant ligy v Plzni stoupání na dráze v areálu SK Rapid sledovaný kolegy z úniku Ondřejem Cinkem a Janem Rybou (zleva).
Giant liga pokračuje v Plzni třetí dílem