V exhibičním zápase se utkal s nadějemi z klubu. „Jsou to šikovní kluci, jsem ohromen,“ pochválil Nick Faldo mladíky z dýšinského Greensgate Dana Hlaváčka, Kryštofa Strýčka, Lukáše Jandu a Martina Šikoše.

„Bylo mi nesmírnou ctí zahrát si s takovou legendou,“ říkal do mikrofonu na greenu Lukáš Janda. „Nervózní jsem byl na jedničce, pak to ze mě spadlo,“ doplnil ho Martin Šikoš.

Na Plzeňsko zavítal v rámci propagace své Faldo Series pro mladé hráče, která má za se sebou už deset ročníků a v dubnu se jeden z turnajů hrál v dubnu právě v Dýšině.

Letos se celé tour zúčastnilo na 40 turnajích ve 30 zemích kolem čtyř tisíc mladých golfistů. „A z Česka vyšla na naší sérii spousta talentů jako Ondřej Lieser, Šimon Zach nebo Jiří Zuska. Doufám, že podobný úspěch zopakují další,“ prokázal Faldo znalosti českého golfu.

Na Plzeňsko přijel po šestihodinové cestě autem z Berlína. „V Česku jsem poprvé. Dal jsem si dvě piva a hned vyrazil vyzkoušet green,“ popisoval Faldo. Průvodce mu dělal plzeňský patriot Jan Hlaváček.

Odpoledne se pak představil v exhibici proti domácím nadějím. Během dvouhodinové procházky po dýšinském greenu vyprávěl Faldo i o svojí úspěšné kariéře golfového profesionála.

Hokejová extraliga: Mountfield HK - HC Škoda Plzeň.
Škoda se vrací z Hradce bez bodu

V ní byl 97 dní světovou jedničkou, třikrát vyhrál Masters a triumfoval i na dalších třech turnajích kategorie Major.

„Rád vzpomínám hned na první vítězství v Open Championship v roce 1987, krátce po mých třicátých narozeninách,“ připomněl Nick Faldo příznivcům golfu.

„A samozřejmě i na poslední Masters v roce 1996,“ zavzpomínal na nezapomenutelnou bitvu s Gregem Normanem v Augustě.

„Vůbec nejlepší golf jsem ale hrál v roce 1990. To jsem byl sebejistý, hrál jsem dlouhé a přesné rány. Na tohle období vzpomínám nejraději,“ doplnil 62letý rodák z britského Welwyn Garden City, který má ale rezidenci i v Orlandu na Floridě.

Teď už hraje pouze rekreačně, i tak ho však golf nadále živí, je designerem hřišť. „Je to těžký byznys, ale v poslední době stavím hřiště na spoustě nových míst, třeba v Asii,“ upřesnil Faldo, který se může pyšnit titulem Sir.

Sám začal s golfem poměrně pozdě, až ve 14 letech. Proto je podle něho důležité v současné době přitáhnout k tomuto sportu co nejvíc mladých nadějí.

„Golf je poměrně dlouhodobá záležitost – než dosáhnete nějakého pokroku, zabere to poměrně dost času. Je potřeba velká trpělivost,“ uznala golfová legenda.

A jak se mu tedy líbilo v Dýšině? „Je to tady moc příjemné, míček krásně běhá. Možná bych víc zvýraznil výhledy na vodu a přidal pár bunkrů,“ dodal Nick Faldo, než odjel na Slovensko.