Dnes se představí na Zlaté stuze, zítra je čeká finále mistrovství světa juniorů a v neděli 60. ročník Zlaté přilby.

Kůs minulý týden získal druhý titul na domácí juniorské scéně. Po devatenáctkách se radoval i z prvenství v seriálu do jednadvaceti let a potvrdil tak letošní vládu nad českými mladíky. Převzal ji právě od Šitery.

Vítězství potvrdil triumfem v předposledním dílu ve Slaném. „Jsem samozřejmě rád, že se to povedlo. Největším soupeřem byl při neúčasti Filipa Šitery asi Hynek Štichauer,“ vrátil se závodník Olympu Praha k domácímu seriálu.

Místo středečního závodu na západě Čech se tak mohl připravovat na závody v Pardubicích. „Zlatá stuha bude spíš jen trénink. Bohužel jsem se nemohl připravovat podle plánu kvůli zranění. Teď jsem v pořádku, jen mě začaly bolet plotýnky,“ hlásil včera devatenáctiletý závodník.

Za nejdůležitější považuje zítřejší finálový podnik juniorského mistrovství světa. „Určitě to nebude lehký závod, ale každý je porazitelný. Kdybych byl do pátého místa, byl bych spokojen. Doufám, že to hlavně vydržím nervově,“ usmíval se plzeňský rodák.

Za největšího favorita považuje obhájce titulu Emila Sajfutdinova z Ruska.

Ve Zlaté přilbě by pak rád postoupil do semifinále. „Tím závodem už bych se chtěl ale hlavně bavit,“ uzavřel Kůs.

Ambice Filipa Šitery jsou o něco vyšší. „Ve finále mistrovství světa bych chtěl medaili. Mám v této kategorii už jen dva pokusy a nerad bych si to nechával na poslední rok,“ plánoval jezdec Plochodrážního klubu Plzeň.

„Když všechno vyjde tak, jak bych si přál, určitě mám na to se na stupně vítězů dostat,“ dodal několikanásobný juniorský mistr republiky.

Zatímco ve Zlaté přilbě by se chtěl dostat do finále, dnešní juniorská Zlatá stuha bude i pro něj hlavně tréninkem. „Je lepší vyzkoušet si motorku v závodě, než někde jezdit sám. Navíc už nechci trénovat před vlastním závodem,“ nastínil svůj program před zítřejším vrcholem sezony Šitera.

I na jejím konci ho trápí zdravotní problémy způsobené zlomeninou krčního obratle. „Kvůli tomu, že jezdím, to ještě nesrostlo. Po sezoně se musím dát dohromady, doufám, že se vyhnu operaci,“ řekl jezdec z Mladé Boleslavi.

V úspěch věří, i přes to, že mu pardubická dráha zrovna nesedí. „Když se tam ale jely nějaké důležité závody, tak mi to vždycky vyšlo. Navíc by dráha měly být po dešti hlubší a to mně vyhovuje,“ doplnil dvacetiletý závodník.