Na trati, kde se dosud konaly závody krajské úrovně, se budou v sobotu a v neděli prohánět nejlepší čeští bikeři v čele s olympijským vítězem Jaroslavem Kulhavým.

O pořádání poháru uvažovali organizátoři z cyklistického klubu při TJ Sokol Město Touškov od loňského jara. V listopadu výzvu přijali.

„S horskými koly jsme v Touškově začínali před osmi roky. Postupně se tu díky nadšení našich členů povedlo vybudovat zázemí i náročnou trať. Získali jsme i organizační zkušenosti, takže jít do poháru bylo logickým krokem,“ řekl šéf pořádajícího klubu Pavel Foltýn.

O víkendu se v Touškovské rokli uskuteční druhé dějství národní série.

Během dvou dnů se závodníci všech věkových kategorií utkají na technických tratích, jimž dal střih bývalý profesionál a nyní šéftrenér MS Bike Academy Milan Spěšný.

„V Touškovské rokli vznikly krásné přírodní okruhy. Nejdelší měří čtyři kilometry a závodníci si užijí  lesní cesty, koryta, těžší výjezdy, single tracky, ale i technicky náročnější úseky po kamenech a dřevěných skocích,“ říká bývalý reprezentant.

Jan Ryba slaví vítězství v třetím díle Giant ligy v Plzni.
Lídr narazil. Třetí díl Giant ligy ovládl sparťan Ryba

Když se před osmi roky v Plzni na Homolce jel Český pohár v cross country naposledy, tak Spěšný v rodném městě zvítězil.

Čtvrtý tehdy dojel Jan Škarnitzl, šestý Ondřej Cink.

Zatímco Spěšný, nyní už víc trenér, svůj start v nedělním závodě mužů ještě zvažuje, Škarnitzl s rokycanským rodákem Cinkem budou patřit k favoritům. Stejně jako Kulhavý nebo Tomáš Paprstka.

Spěšný ale bude o víkendu určitě dirigovat své svěřence a mezi nimi dceru a evropskou šampionku Simonu.

„Simča letos postoupila mezi kadetky, ale má formu a určitě bude chtít na domácí trati vyhrát. Ve hře ale budou i další naši jezdci,“ prohlásil Spěšný, který mládežnickou akademii v Plzni provozuje už šest let.

„Táta je nejlepší trenér,“ potvrdila patnáctiletá Simona, vítězná kadetka z úvodního poháru v Kutné Hoře.

Hlavní závod mužů startuje v Městě Touškově v neděli ve 14.30 hodin, předtím ve 12.30 se rozjede závod žen, juniorek a kadetek, v 10.30 začne souboj juniorů a program otevřou v 9.00 hodin kadeti. V sobotu jsou na programu závody dětí, žactva a kategorií expert a masters.

Více na www.touskov.bike