„Také jsem to slyšel, ale sám jsme nic podobného neprohlásil. Vždyť já na právech v Plzni studuji už druhý rok a v tréninku ani v závodění mě to nijak neomezovalo,“ uvedl pro deník Kubias.

Zpávy o konci jeho kariéry se vyrojily poté, co stáj PSK Whirlpool Author oznámila sestup z druhé do třetí divize a následně zúžila kádr. Místo pro Petra Kubiase v něm nezbylo.

„S týmem jsem se ale rozešel už o něco dříve. Nabízené podmínky pro příští sezonu se totiž měnily ze dne na den, navíc bych se musel stěhovat do Hradce Králové,“ vysvětluje člen známé cyklistické rodiny „Kubánců“. Tak jim v pelotonu přezdívají.

Petrův otec Luděk Kubias býval totiž výborným silničářem – spurterem a na kole závodil i starší bratr Jakub.

„Něco jsem už odjezdil a proto nechci se závodní cyklistikou ještě končit. Najít ale v Čechách tým s odpovídajícími podmínkami však není snadné. Ale něco se rýsuje,“ říká Kubias.

Zakovit by měl v nově vznikající sestavě Josefa Soukupa. „Pepa po odchodu z Kolokrámu staví vlastní tým se solidním závodním programem. Materiálně by ho měl podpořit Duratec,“ prozrazuje.

Teď 28. prosince mu bude jednadvacet, ale v dresu hradeckého PSK závodil Kubias třetí sezonu.

„I v roli domestika to pro mě byla ohromná škola. Zvlášť v téhle sezoně, kdy jsme díky druhodiviznímu statutu startovali často s absolutní světovou špičkou,“ ohlíží se zpátky.

Letos má za sebou třeba etapovou Sachsentour či klasiky v Belgii po boku takových hvězd jakou jsou Basso, Pettachi a další. „Ale osobnosti byly i v našem týmu. Němci Hondo, Schulze či Sinkewitz byli vynikající a hodně nás naučili,“ podotýká.

Za neocenitelné považuje i zmíněné starty v zahraničí. „Takovou konkurenci i styl závodění doma nenajdete,“ tvrdí mladík. „Naplno se jede hned od startu. V úvodu sezony jsem byl rád, že jsem solidně zvládl první stovku kilometrů, ale postupně jsem se zlepšoval.“

A už vzhledem k nabitým zkušenostem chce Kubias v kariéře pokračovat. „Bylo by škoda nyní vše naráz utnout,“ míní.