K závodění přitáhly rodáka z Vamberka úspěchy populárního Jana Smolíka v Závodě míru.

Dnes výborný závodník, později trenér, pořadatel závodů a obchodník slaví šedesátiny.

„Utíká to," usmívá se Kubias.

Kariéru zahájil kousek od domova v České Třebové, ale nejúspěšnější léta prožil v dresu policejního klubu z Plzně.

„Do Plzně jsem narukoval v roce 1972 a zakotvil jsem tu natrvalo," říká.

Jeho spolujezdci v té době byli borci, jako František Prchal, Svatopluk Henke, Antonín Bartoníček, Ladislav Ferebauer a také asi nejbližší parťák Zdeněk Janda.

„Doma jsme se přetahovali hlavně s brněnskou Duklou," vzpomíná závodník, proslulý v koncovkách závodů svou dravostí, ale i chytrostí.

Důkazem je Kubiasovo vítězství při kritériu v Pardubicích, kde bez větší podpory dokázal porazit tehdejší sovětskou sbornou v čele s kapitánem Osokinem a rychlým Suchoručenkovem.

„Pro Sověty šlo o generálku před Závodem míru. Spurt rozjížděli pro Suchoručenkova, ale já jim do toho vpadl," vybavuje si Kubias.

Start v květnových etapách po silnicích tehdejšího Československa, Polska a NDR (východního Německa) sice Kubiase minul, ale etapové triumfy v jeho sbírce přesto najdete.

„Vyhrál jsem závody Okolo Skotska, Okolo Hesenska, třetí jsem byl na prestižní Bohemii," říká.

Cení si rovněž mistrovského titulu z roku 1979. „Stříbro vybojoval Jirka Škoda, třetí byl Slovák Čaprnka," vzpomíná Kubias.

Vynikající jezdce vedl v Plzni i jako trenér. V týmu měl mj. Lubora Tesaře, Františka Trkala nebo Jaroslava Bílka – vítěze Závodu míru.

Cyklistiku si vyzkoušeli i oba Kubiasovi synové, Jakub a Petr. „Postupně ale upřednostnili studium. Jakub už má své zaměstnání a Petr dodělává vysokou školu," vysvětluje otec Kubias.

Letos uspořádal v Plzni tradičně jeden ze závodů národního poháru na silnici. Na Závodě míru juniorů vedl český výběr a v akci jste ho mohli vidět i při česko – slovenském mistrovství v Púchově.

„Jen jsem pomáhal Sváťovi Henkemu a přitom jsem si užil závody. Slováci pojali šampionát velkoryse a profíci v pelotonu přitáhli k trati spousty lidí," říká Luděk Kubias.