Strhující drama prožil plzeňský jachtař David Křížek společně se svým kolegou Milanem Harmáčkem v závěrečném závodu světové série létajících katamaránů Flying Phantom. V náročných podmínkách zálivu v Marseille, kde vlivem rozmarů počasí nebyla nouze o dramatické situace a několik převržení, skončila posádka českého týmu Masterlan v třídenním závodě nakonec na sedmém místě.

Už samotný start závodu byl kvůli silné bouři s nárazy větru přes sto kilometrů v hodině odložen. Lodě byly přivázány popruhy k vyvazovacím okům v přístavu a první den se vůbec nezávodilo.

Druhý den dopoledne stále foukalo silou přes 30 uzlů (55 km/h), ale vítr rychle slábl. Start se několikrát odložil, ale pozdě odpoledne se šlo na vodu. Moře bylo ještě poměrně bouřlivé a nárazy větru závodění hodně stěžovaly.

Poslední rozjížďka dne byla odstartována až těsně před západem slunce. České posádce se po startu utrhla kosatka a odjela celÁ dvě kola jen na hlavní plachtu. I tak dokázali David Křížek s Milanem Harmáčkem uhájit sedmé místo.

Druhý den závodu panovalo slunečno a velmi slabý vítr a Češi dojeli šestí. Třetí den se startovalo za slabého větru, který však postupně sílil. Lodě atakovaly hranici rychlosti 30 uzlů, několik se jich převrhlo. Masterlan skončil v rozjížďce i celkově sedmý, zvítězila francouzská posádka Bic ENVSN 2.

„Byl to můj nejdivočejší okruhový závod. Silný vítr poslední den loď pořád zvedal do výšky a několikrát hrozila katastrofa. Obdivuji svého kosatníka Milana Harmáčka, že se na katamaránu vůbec dokázal udržet," komentoval závod v Marseille David Křížek.

„Byl to ohromný zážitek a to nejlepší, co jsem kdy 
v jachtingu zažil," dodal zkušený kormidelník.

Alan Kučera, Václav Vacek