Rozhodlo se až ve finišia všechny soupeře po 60 okruzích a 66 kilometrech zaskočil Josef Hladík z týmu Ivar CS – Author. Devatenáctiletý mladík z Mladé Boleslavi, který se už několik let pere s cukrovkou a přitom vrcholově sportuje.

Předposlední díl seriálu kritérií na unikátním asfaltovém oválu SK Rapid v Doubravce byl hladkým závodem. Stejně jako před týdnem ale jezdci kroužili v opačném směru než obvykle. Po mnoha neúspěšných únicích malých skupin závod vyvrcholil hromadným spurtem, v němž si nejlépe vedl právě Hladík.

Dravý mladík dokázal ve finiši odrazit atak českého vicemistra do 23 let Vojtěcha Sedláčka z francouzského týmu CC Etupes i Jana Ryby z pořádajícího týmu AC Sparta.

Trio medailistů na pódiu doplnili čtvrtý Tomáš Kopecký z belgické stáje Pauwels Sauser – Bingoal, pátý sparťan Jan Stöhr a šestý Mathias Vacek (Team Georgi). Sedmý skončil elitní český silničář a úspěšný reprezentant Roman Kreuziger z týmu NTT Pro Cycling.

„Roman jel hodně aktivně, sjížděl úniky a měl výrazný podíl na tom, že do cíle se řítil celý balík pohromadě. V závěru se snažil připravit nejspíš pozici pro Tomáše Holuba (někdejší úspěšný závodník a nyní trenér v akademii Romana Kreuzigera), což nevyšlo, a sám pak stihl dospurtovat už jen pro sedmou příčku,“ říkal hlavní organizátor série Zdeněk Rubáš z AC Sparta.

Závod nejen pořádal, ale sám do něj aktivně zasáhl a v kategorii Masters nad 40 let obsadil druhou příčku.

„Veteráni měli po padesáti okruzích hotovo, takže boj o vítězství v závodě jsem sledoval už zase jako divák,“ vysvětloval Rubáš.

Právě v závěrečných deseti okruzích se zrodil ještě jeden nadějný únik. „Z hlavního pole se odpoutali čtyři jezdci, náš Kalojíros, Slaník a dva kluci, ale i tuhle skupinku peloton dostihl a rozhodovalo se až ve finiši. Tým rozjížděl tempo pro Honzu Rybu, ale zůstal zavřený u bariéry a Sedláček s Hladíkem ho přespurtovali,“ popsal závěr závodu Rubáš.

Předtím v souboji kadetů a žáků se ale hlavní pole v posledních okruzích rozdrobilo a jako vítěz proťal cíl sólově Stanislav Procházka z cyklistické akademie Romana Kreuzigera. Další medailové pozice obsadili Lukáš Dobrý z Rakovníku a Marek Švejnar z TJ Plamen Chodov.

V úterý 14. července Il Sano Cup zakončí Velká cena Penco, už zase kritérium s bodováním v každém okruhu.

Závod odstartuje tradičně v 17.30 hodin, ale nově na protilehlé rovince oválu než obvykle (u restaurace Na Lopatárně). Předtím v 17.00 hodin se rozjede závod mládeže.