Lídr kazašské stáje Astana sice slavný podnik dokončil, jenže následně mu lékaři diagnostikovali zlomenou člunkovou kost a zraněná ruka ani po tolika týdnech není v pořádku.

Přitom závod mistrovství světa, na kterém by chtěl pětadvacetiletý reprezentant startovat, se v dánské Kodani jede už 25. září.

„Ruku jsem měl mít v sádře osm týdnů, ale vzhledem k blížícímu se šampionátu šla dolů o dva týdny dřív. Kost však není zcela srostlá, a proto jsem dostal ještě ortézu,“ oznámil šestý muž letošního Gira.

Platí i tak, že chcete v Kodani startovat?
To se teprve uvidí. V úterý 20. září jdu znovu na magnetickou rezonanci a po konzultacích s lékaři se rozhodnu. Mistrovství světa je sice výzvou, ale zdraví má přednost. Nepůjdu do rizika, že se mi v jednom byť důležitém závodu zranění obnoví a léčení se protáhne o další měsíce. Raději budu fit v zimě a pořádně se připravím, než abych si zkomplikoval vstup do příští sezony. Přesto ale nyní trénuji, jako bych měl v Kodani jet.

S ortézou na ruce jste ve středu absolvoval v Plzni první závod po dlouhé pauze. Co vám ukázal?
Tak nešel jsem do něj z ničeho. V Plzni jsme hodně trénovali s Frantou Raboněm, v minulých dvou týdnech to bylo přes padesát hodin na kole, což je solidní objem. Teď přichází na řadu intenzity, a proto jsme jeli v rámci přípravy i kriterijní Giant ligu na Lopatárně. Tělo bylo sice malinko v šoku, ale reagovalo dobře a s Frantou jsme si slušně zazávodili. Trošku jsem pomohl i ´Ferymu´, který to nakonec vyhrál.

Co si má pod pojmem intenzita představit neznalý člověk?
Trénink zaměřený na rychlost. Je kratší, ale daleko víc si dáváte do těla. Základem jsou intervaly, úseky v rychlém sledu po sobě, kdy bušíte do pedálů naplno. Anebo jezdíte za motocyklem, za autem, aby si tělo zvyklo na vysoké rychlosti.

Budete v přípravě na mistrovství světa pokračovat v Plzni?
Záleží na počasí. Pokud bude dál zima a deštivo, zmizím do Itálie.

Čeští cyklisté už letos ovládli tři světové šampionáty. Na lednový triumf Zdeňka Štybara v cyklokrosu navázali ziskem titulu čerstvě biker Jaroslav Kulhavý a fourcrossař Michal Prokop. Zvyšuje to vaši chuť zažít podobný úspěch i na silnici v královské cyklistické disciplíně?
Jasně, že by bylo lákavé jezdit v duhovém dresu mistra světa. Člověku to blikne hlavou, do závodění mám zvlášť po té pauze obrovskou chuť, ale jsem realista. Okruh v Kodani je rovinatý a jezdci bez týmové podpory tak neskýtá příliš šancí na úspěch. Ale třeba jednou na těžké trati s pořádným kopcem může být všechno jinak.

O víkendu ve Španělsku vyvrcholí Vuelta, třetí Grand Tour sezony. Věříte Cobovi, že si udrží červený dres lídra až do cíle?
Cobo je určitě blízko životního úspěchu, ale rozhodnuto není. Tým Sky s Froomem a Wigginsem je v otevřeném terénu na větru silný a lze očekávat, že se ještě o něco pokusí. Závod bude napínavý až do konce.