Momentálně Roman Kreuziger absolvuje se stájí Tinkoff úvodní soustředění na Kanárských ostrovech, ale předtím se jeden z nejlepších cyklistů světa mihl na pár dní doma v Plzni.

Užil si blízkých a společně s manželkou Michaelou a dcerkou Viktorií stihl pokřtít nový kalendář dámského Czech Mix Teamu.

„Bylo to jen na skok a po čtrnácti dnech tréninku v Itálii. Malé je sedmnáct měsíců, momentálně ji trápí rýma, ale objevuji s ní pořád něco nového, což mi dělá radost," připustil devětadvacetiletý profesionál.

Letos jste víc než o stupně vítězů bojoval o očistění svého jména v dlouhé a podivné kauze kolem vašeho biologického pasu. Vlekoucí se sérii právnických bitev jste však vyhrál a na sezonu 2016 se můžete chystat
s čistou hlavou. Je to úleva?
Je to hlavně obrovská změna. I když jsem pořád věřil, že nemohu prohrát a stál si za svým, že jsem nic neporušil, nebylo dopředu jasné, jak klíčová arbitráž dopadne. Tím, že UCI veškerá obvinění stáhla, pro mě vše skončilo, mohu se zase soustředit jen na cyklistiku a v klidu trénovat.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) ukončila spor bez vysvětlení a jakékoliv omluvy, ačkoliv
na vás vrhla dopingový stín
a bránila vám v závodění. Kdo vám v těch zlých momentech dodával nejvíc síly pokračovat?
Určitě mí nejbližší, manželka, malá, rodiče. Ale i tým, který mi věřil, takže jsem byl
s šéfy v neustálém kontaktu
a řešil co a jak dál.

UCI kauzu všemožně natahovala, ale těsně před arbitráží
v Lausanne případ vzdala. Jak tohle rozuzlení může ovlivnit cyklistiku nebo alespoň nakládání s údaji v biologickém pasu?
Poprvé sportovec dokázal podobný případ zvrátit ve svůj prospěch ještě před verdiktem arbitráže. Což je signál, že když máte v ruce silné argumenty, je možné se bránit a uspět. Že nejste předem poražený.

Přišly okamžiky, kdy jste pochyboval, že váš boj proti neustávajícímu tlaku ze strany UCI má vůbec smysl?
Pár takových chvilek bylo, ale je to za mnou a já se chci už soustředit jen na budoucnost.

Co vás tedy v nadcházejících týdnech čeká?
Je to míchání tréninku na kole, v posilovně a vůbec čas všeobecné přípravy. Tím, že další sezona by pro mě měla být dlouhá, začnu závodit o něco později, takže není kam spěchat. Teď se chci v teple na Kanárech rozjet a trénovat tu potom budu i celý leden.

Budete se v přípravě držet programu z minulých let, nebo sáhnete po něčem novém?
Nerad měním zavedené věci, které mi přinesly výsledky. Takže nebudu nic přidávat ani ubírat.

Kde zahájíte závodní sezonu
a jaké vrcholy v ní budou?
Začnu v půlce února ve Španělsku na Ruta del Sol,
 poté přijde italské Strade Bianche, Tirreno Adriatico a San Remo s Peterem Saganem. Peter by měl jet na vítězství v etapách a já na celkové pořadí. Následuje Baskicko a ardenské klasiky s vrcholem na Lutychu. A to už bude program směřovat přes Švýcarsko k Tour s Albertem Contadorem, ale to je vždy do poslední chvíle nejisté. A potom San Sebastian a možná Vuelta.

Atraktivnost sezony zvyšuje olympijský závod v Riu. I s tím počítáte?
V Riu bych rád startoval, v programu olympiádu mám, ale na čtyři místa je nás pět jezdců z Pro Tour a z toho dva pojedou ještě časovku. Což ve finále znamená, že na individuální závod jsou jen dvě volná místa. Tím se ale nyní nezatěžuji.

Takže informace o trati olympijského závodu jste si zatím nezjišťoval?
O okruhu vím hodně, i to, že je hodně náročný, což ale o to víc bude vyžadovat kvalitně připraveného jezdce s dobrýma nohama. Nechci předbíhat, víc se ukáže až podle výkonů v sezoně.