Klobouk dolů před pořadateli soutěže zimních plavců v Krašovicích na severním Plzeňsku. Čtyři dny po sobě od večera do noci ve své volnu připravovali na zamrzlém rybníku bazén o rozměrech 130 x 30 metrů ledový bazén, aby se zde mohl uskutečnit druhý ročník závodu Českého poháru v zimním plavání nazvaný Mistrovství Krašovic.

Pod vedením Jana Šůchy z pořádajícího plzeňského Klubu sportovních otužilců měla na uspořádání závodu velkou zásluhu parta krašovických obětavců v čele s členem KSO Josefem Karlovcem.

„Vysekat tak velký bazén nebylo snadné. Led nešlo řezat, museli jsme ho roztloukat a kry posouvali pod led po stranách. Nakonec se vše podařilo, stihli jsme to včas,“ pochvaloval si Josef Karlovec, který se zaskvěl i při samotném závodu, když na trase 250 metrů získal čtvrté místo.

Startovní pole, čítající 132 plavců, opanovali na Krašovickém rybníku otužilci 1. PKO Praha, kteří ovládli královskou disciplínu na 1000 metrů – mezi ženami zvítězila Victoria Mori v čase 12:36 minuty a mezi muži Jiří Polanský (11:23).

Trenér Adrián Guľa (uprostřed).
Viktoriáni si poprvé zahrají pod trenérem Guľou

Výborně si vedla také Lenka Šlehoverová z PK Slavie Plzeň. Stříbrná medailistka z MS v zimním plavání v Murmansku doplavala do cíle závodu na 750 metrů v čase 11:55 druhá o devět vteřin za vítěznou Zuzanou Procházkovou z I. PKO Praha.

V početném startovním poli se neztratilo 17 otužilců pořádajícího KSO Plzeň, kteří si připsali do soutěže družstev v Českého poháru v zimním plavání 1892 bodů, což je jejich největší zisk od začátku sezony. Nejvíce se na tom podíleli plavci na nejdelších a tím i nejtěžších tratích.

Jedenáctý na kilometru Jan Šůcha získal 442 bodů, rovněž jedenáctá na 750 metrů Eva Krupičková 300 bodů a na stejné trati osmnáctý Petr Vaniš (286 bodů).

Posledně jmenovaný se do ledové vody Krašovického rybníka (3,7 stupně Celsia) ponořil s povoleným dopinkem – velkou radostí.

Zkušený zimní plavec se totiž jen pár hodin před startem stal hrdým dědečkem malé Ellinky.

Kromě Josefa Karlovce na 250 metrů vybojovaly čtvrtá místa i další plavkyně KSO Plzeň – Veronika Šůchová (500 metrů) a Milena Fenclová (250 metrů).

Ilustrační foto
Talent odehraje v Desavě turnaj. Čeká ho třeba bundesligové Lipsko

Výborně si vedl rovněž František Bouda, pátý na 250 metrů. Na stejné trati plavali i Luboš Pytlík (8.), Jan Murin (8.), Karel Rota (13.), Daniel Mašek (14.), Pavel Vituj (15.) a Jindřich Krása (16.).

Mezi ženami doplavali do cíle závodu na 250 metrů také Vladimíra Bauerová (7.) a Jitka Varvařovská (8.). Uznání zaslouží rovněž výkon Moniky Anděly Šindelářové, dvanácté na trati 500 metrů.

Nejmladším účastníkem v Krašovicích byl jedenáctiletý Jakub Chytil (ČOU Praha), nejstarším pak čtyřiasedmdesátiletý Pavel Vituj, náčelník KSO Plzeň, který získal i cenu pro nejpomalejšího plavce závodu.

Výkony otužilců ocenila na břehu Krašoviského rybníka potleskem početná skupina diváků.

„Uspořádat tak velký závod pro otužilce z celé republiky i ze zahraničí není jednoduché. O to více bych chtěl poděkovat všem, kteří se na přípravě a organizaci podíleli. Velké uznání za podporu patří obci Krašovice,“ uvedl nestor plzeňských otužilců Pavel Vituj.