Teď už zase nabyl svůj klid. Ale poté, co v neděli Roman Kreuziger nedokončil mistrovský závod doma v Plzni, tak z něj létaly blesky.

Hodně si přál uspět, zvlášť když šampionát pořádala manželka Michaela.
Jenže spolu se Zdeňkem Štybarem musel Křižák na náročném okruhu, který vybral, čelit přesile cyklistů týmu Elkov Author. A v oslabení vzaly jeho šance za své.

Zhruba ve třech čtvrtinách 192 kilometrů dlouhého závodu ztratil Kreuziger kontakt s vedoucí skupinou a frustrovaný marný boj vzdal.

„Když má Elkov mezi třiceti lidmi ve skupině deset závodníků a přitom nepotáhnou tempo, a potom nám jeden po druhém nastupují, tak to není závodění. Jsem z toho znechucený,“ nešetřil v emocích soupeře.

Na sociálních sítích za to dvaatřicetiletý jezdec týmu Mitchelton Scott sklidil kritiku a s odstupem času své vyjádření mírnil.
„Nebyl jsem nadšený ze stylu závodění Elkovu. Netahali, ale dalo se čekat, že tak pojedou. Jenže já nebyl připravený, jak bylo třeba. A vůbec nechci snižovat vítězství Pepy Černého. Předtím vyhrál časovku ve Varech a jen potvrdil, že je ve skvělé formě,“ říkal Kreuziger. „Alespoň mám motivaci na příští rok,“ dodal český šampion z roku 2016.
Výkon Petera Sagana, který mistrovský závod pojal jako časovku a téměř polovinu jízdy za absolutním vítězstvím absolvoval osamocen v čele, Kreuzigera nepřekvapil.

„Peter má extrémní sílu a jen ukázal, že před Tour jde jeho forma nahoru. Bylo fajn, že fanoušci si mohli jeho jízdu takhle užít. Mně se Šťybym to ale moc nepomohlo. Přece jen ve dvou jsme neutáhli takové tempo, které by skupinu za Peterem víc očesalo. Celkově to byl ale krásný závod i díky fanouškům,“ podotkl Kreuziger.

Byl hrdý, na jaké úrovni pořadatelský tým dirigovaný jeho ženou šampionát uspořádal.
„Zvedli laťku hodně vysoko a já před všemi, kteří se na organizaci podíleli, včetně dobrovolníků, smekám,“ prohlásil pátý muž z Tour i Gira, který sám také přiložil ruku k dílu. A doplatil na to zraněním.

„Při rozebírání plůtků jsem si skřípl prst na ruce, mám ji v sádře a víc se uvidí po dvou třech dnech,“ vysvětloval závodník.
Za sebou má skvělé výkony na jarních klasikách i náročné Giro. Teď spřádá plány na druhou část sezony. „Mám tam ještě nějaké volno a pak podle toho, jak to dopadne s rukou, začnu znovu trénovat. Zatím netuším, jestli skočím do závodního kolotoče už na Okolo Polska nebo až na Eneco Tour v Belgii,“ uvedl Roman Kreuziger, pro něhož by vrcholem letošní sezony měl být start na mistrovství světa na hornatém okruhu u Innsbrucku.

Střípky mistrovství

Rozpočet akce (Karlovy Vary, Plzeň): 6 mil. Kč
Statistiky: Celkem 400 závodníků, ale také 400 dobrovolníků. V zázemí dalších 25 lidí, 16 řidičů,8 rozhodčích, 16 doprovodných vozů, zábrany u trati o délce cca 5 km.

Vybudování zázemí šampionátu v Plzni, postavení stanů, pódia, velkoplošné obrazovky, plus vytyčení průjezdu prostorem startu a cíle zábranami tvralo organizátorům zhruba týden.
V závodě juniorů si český titul vybojoval Petr Kelemen z Brnířova na Domažlicku, bratr slavnějšího dráhařea olympionika Pavla. Petr je členem Dukly Prahaa Akademie individuálních sportů v Plzni.
Desátý v závodě mužů Elite na 192 km s převýšením 3300 metrů skončil Tomáš Kalojíros z týmu Sparty sídlící v Rokycanech. Kalojíros se držel v první skupině za sólově jedoucím Peterem Saganema umístění v elitní desítce uhájil i v závěru, kdy vrcholil boj o medaile.

Příští společný šampionát Čechů a Slováků v silniční cyklistice by se měl konat na Slovensku v Trnavě.