Sportovcem Plzně i Plzeňského kraje se stala úspěšná tenistka Andrea Hlaváčková. Stříbrná medailistka z olympijských her v Londýně se sice kvůli účasti na turnaji v americkém Charlestonu nemohla slavnostního večera zúčastnit, přítomné v sále tak alespoň pozdravila prostřednictvím videoklipu.

„Jsem opravdu nadšená a musím přiznat, že i trošku překvapená," svěřila se z velké obrazovky nová královna plzeňského sportu.

„Vím, jak se plzeňským sportovcům loni dařilo, hlavně v týmových soutěžích, takže si ocenění v obou kategoriích velmi vážím," okomentovala na dálku svoje umístění v anketě Nejúspěšnější sportovec Plzně a Plzeňského kraje sympatická blondýnka. Cenu za ni převzal na pódiu Měštanské besedy její otec Jan Hlaváček, vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Andrea Hlaváčková vystřídala na trůnu plzeňských sportovců vítěze předchozího ročníku ankety, kapitána fotbalistů FC Viktorie Plzeň Pavla Horvátha. Ani on ale v pátek večer nepřišel zkrátka.

Pavel Horváth vyhrál kategorii Osobnost roku plzeňského sportu a obhájil rovněž prvenství v anketě Sportovní hvězda čtenářů Plzeňského deníku, kterou vyhrál s velkým náskokem před kapitánem hokejistů Škody Plzeň Martinem Strakou a svým oddílovým kolegou Vladimírem Daridou.

Ani Pavel Horváth se kvůli nachlazení a odpočinku na důležitý nedělní ligový zápas s Teplicemi slavnostního večera nezúčastnil, ceny za něj převzal sportovní a technický manažer Viktorie Pavel Kuka.

Další hlavní protagonisté ale už na pódium Měšťanské besedy vystoupili. Největší aplaus sklidil vítěz kategorie Trenér roku, kouč fotbalistů Viktorie Plzeň Pavel Vrba. Úspěšný trenér, který vytáhl svůj tým mezi českou elitu a získal s Viktorií velký respekt ve fotbalové Evropě, si vychutnával  dlouhotrvající potlesk.

„Jsem rodák z Přerova, bydlím v Havířově, ale za poslední roky se cítím spíše Plzeňákem. Moc si vážím toho, že mě Plzeňáci vzali jako vlastního," svěřil se Deníku po skončení programu trenér Pavel Vrba.

Úspěšný kouč se během večera vrátil na pódium ještě jednou, když společně se zástupcem kapitána Davidem Limberským přebíral cenu pro nejlepší sportovní kolektiv za rok 2012, kterým se stali právě fotbalisté FC Viktorie Plzeň.

Zaplněný sál měšťanské besedy tleskal i dalším výrazným osobnostem Plzeňského sportu. Moderátor večera sportovní komentátor Štěpán Škorpil pozval na pódium i Kateřinu Emmons, která se s manželem Mattem připravuje na příchod druhého potomka.

Potlesk celého sálu si sympatická Plzeňanka vysloužila poté, co oznámila, že se s celou rodinou přestěhovala ze Spojených států do Plzně. „Plzeň je Plzeň. Věřím, že už tady budeme žít napořád," roztleskala Kateřina Emmons publikum, v kterém seděli zástupci vedení Plzeňského kraje i města v čele s primátorem Martinem Baxou.

Diváci aplaudovali také bronzové medailistce z olympijských her v Londýn, sportovní střelkyni SKP Rapid Plzeň Adéle Sýkorové. Rodačka ze Zlína si získala diváky v sále, když prozradila, komu bude fandit ve finále hokejové extraligy. „Narodila jsem se ve Zlíně, ale teď jsem v Plzni a budu držet palce Škodovce," prohlásila studentka Západočeské univerzity v Plzni.

Mezi plzeňské sportovní legendy byli uvedeni dva bývalí vynikající sportovci, fotbalový brankář Josef Čaloun a hokejový obránce Milan Kajkl. Vyhlášeni byli také nejlepší sportovci v kategorii juniorů v Plzni i Plzeňském kraji (viz tabulka).

Další podrobnosti, rozhovory a zajímavosti z celé akce najdete v pondělním vydání Plzeňského deníku.

Nejlepší sportovci 2012

Kategorie dospělých:

Nejlepší sportovec Plzně:
Andrea Hlaváčková (tenis)

Nejlepší kolektiv:
FC Viktoria Plzeň (fotbal)

Trenér roku:
Pavel Vrba (fotbal)

Sportovní osobnost roku:
Pavel Horváth (fotbal)

Výkon roku:
René a David Kiliánovi (automobilová rallye)

Sportovní legenda:
Josef Čaloun (fotbal), Milan Kajkl (hokej)

Hvězda čtenářů Plzeňského deníku:
Pavel Horváth

Nejlepší sportovec Plzeňského kraje:
Andrea Hlaváčková (tenis)

Kategorie juniorů:

Nejlepší sportovec Plzně:
Nikola Mazurová (sportovní střelba)

Nejlepší kolektiv:
družstvo sportovních střelkyň SKP Rapid Plzeň a SSK Dukla

Nejlepší sportovec Plzeňského kraje:
Karolína Galušková (kanoistika)