Borec z nedalekého Stříbra nestačil v premiéře závodu na západě Čech jen na nepřemožitelného Nielse Alberta z Belgie a jeho krajana Svena Nijse.

ČEŠI

Po čtyřech místech v desítce ze zahajovacího klání v italském Trevisu nastal ústup z pozic.

Jen Zdeněk Štybar, ač zklamaný třetí příčkou, odvedl v Plzni znovu vysoký standard. V úvodu nasadil k trháku a nezlomil se, ani když mu ujíždějící Albert vzal naději na domácí triumf.

„V těch chvílích mi bylo těžko. Ale fanoušci mi svým povzbuzováním nedovolili polevit a já jel dál hlavně pro ně,“ říkal v cíli. Na stupně vítězů stoupal Štybar poosmé z osmi startů.

Sedmý skončil v Plzni nenápadně jedoucí Radomír Šimůnek mladší, čtrnáctý Petr Dlask a osmnáctý Martin Zlámalík. Pak už to bylo horší: 24. Bína, 26. Bambula, 29. Ausbuher, 38. Mlynář.

TRAŤ

„Určitě dobrá, když jsem vyhrál,“ vtipkoval po boji světový šampion Albert. „V Plzni jsem poprvé. Ale viděl jsem nějaké video z časů, kdy se tu jezdila Superprestige. To Radomír Šimůnek myslím na Lochotíně porazil Dannyho de Bie. Tady je to jiné, ale také dobré.“

„Závod i trať se mi moc líbila,“ přidal se Štybar. „Hlavně diváci byli skvělí a už se moc těším na světový šampionát v Táboře. Pokud se tam sejde taková návštěva, bude to pro české jezdce fantastické,“ podtrhl dvojnásobný vicemistr světa.

Nejméně nadšení nad okruhem v Doubravce u svatého Jiří tak projevil veterán Nijs. „Nebýt toho, že na bahně to značně klouzalo, nebylo na okruhu nic zvláštního. Výborná trať byla na Lochotíně,“ zavzpomínal Nijs na devadesátá léta.

VZPOMÍNKY

Nijs se v Plzni objevil poprvé v roce 1994 a vyhrál tu vložený závod. Zajímavý je však i pohled na další pořadí.

Těsně druhý skončil Plzeňan Václav Metlička, teď už dlouho reprezentant Slovenska (v neděli obsadil jednačtyřicáté místo). Sedmý byl v Plzni před patnácti lety Richard Faltus, současný kapitán silniční stáje Sparta. A dvě příčky za ním dojel nynější sparťanský šéf Zdeněk Rubáš. Čtrnáctý zase Jan Kotal, nyní v Plzni organizátor kritérijní Giant ligy.