Giant liga jde do finále. Nejdelší seriál cyklistických kritérií u nás uzavře Grand Prix Duratec, která se v areálu Rapidu v Doubravce rozjede dnes v 17.30 hodin.

O vítězích se rozhodne v bodovacím závodě na 50 okruhů (55 km), ale dopředu je jisté, že trofej pro ligového vítěze si z Plzně odveze už posedmé Jiří Nesveda z týmu AC Sparta.

A bude mít co slavit.

Dalšího titulu do své sbírky se zkušený spurter dočkal po třech letech.

„Jsem moc rád, že po sezonách, kdy jsem končil druhý třetí, mi to konečně vyšlo. Bez podpory kluků z týmu bych to ale nedokázal," poděkoval Nesveda. „Navíc Tomáš Holub skončí v lize druhý, takže máme zlato i stříbro," těšilo premianta.

Úvod série mu ještě nevyšel. V prvních závodech obsadil Nesveda třetí a páté místo, ale pak se Mazlík, jak mu
v pelotonu přezdívají, rozjel.

„Vyhrál jsem pětkrát po sobě, což je nejdelší šňůra, která se mi v Giant lize povedla, a položil tak základ k celkovému prvenství," sdělil král série. Právě myšlenka, že on přece vládne soutěži, hnala rodáka z Klatov do bojů o další trofej. „Šest titulů jsem vyhrál v řadě a chtěl jsem i sedmý, abych dokázal, že žlutý dres patří mně. S tím jsem šel vždy do další sezony, ale dočkal jsem se až nyní," podotkl třicetiletý závodník, pro něhož není lehké se utkávat se stále mladšími soupeři.

„Rychlostně už to není, co bývalo," uznal matador, který Giant ligu vyhrál poprvé v roce 2006. „Bylo to po nepovedené sezoně, takže jsem od sebe ani moc nečekal. Ale hned v prvním závodě jsem skončil druhý a další čtyři jsem vyhrál," zavzpomínal Nesveda.

V této sezoně se blýskl i na exotických etapách Okolo Iránu, kdy oblékal zelený dres nejlepšího spurtera.

„V zahraničí to bylo poprvé. Sice jsem zelený dres do cíle nedovezl, ale i tak si toho cením," sdělil sparťanský rychlík. A je mu líto, že dnešní finále nejspíš nepojede. „Chtěl jsem si to užít, ale ze závodů ve Švédsku jsem se vrátil nachlazený," vysvětloval.

Do Plzně i tak dorazí řada cyklistů zvučných jmen v čele s úspěšným paralympionikem Jiřím Ježkem (DAS – Duratec), který by měl přicestovat ze Světového poháru.

Startuje rovněž jistý držitel ligové trofeje v kategorii juniorů Jakub Křikava z plzeňského ZČE. Dres nejaktivnějšího jezdce bude hájit další nadějný mladík Jan Rajchart (ČS Accolade) s podporou parťáka Ondřeje Paura (Symbio+Cannondale). Pro oba bikery jde o přípravu na sobotní Plzeňskou 50 MTB.