Vše ale dopadlo úplně jinak. Koukal ve finále podlehl Janu Fröhlichovi ve dvou setech hladce 10:21 a 17:21 a musel se spokojit se stříbrem.

„Co k tomu říct. Teď mě to samozřejmě mrzí a ještě mě to nějakou chvíli mrzet bude. Doufal jsem, že tu sérii v Plzni prodloužím na šestku a budu pokračovat směle až do desítky. Byly to velké plány, ale ukázalo se, že skutek utek,“ byl po utkání viditelně zklamaný šestadvacetiletý badmintonista Petr Koukal.

Oba sety měly vcelku jasný průběh, Fröhlich vám mnoho šancí nedal…
Honza hrál podstatně lépe než já, nebylo to o jednom dvou míčích, které by zlomily celý zápas. Prakticky od začátku do konce jsem prohrával a jenom jsem se snažil najít něco, čím bych ho porazil. Když už jsem se do toho dokázal dostat a vypadalo to, že jsem na správné vlně, tak přišli dvě tři nevynucené chyby, které mě znovu vrátily na zem.

Nevynucených chyb jste předvedl skutečně hodně…
Jediná šance, jak Honzu porazit, byla hrát to hodně přesně. Tlačil jsem to na čáry, ale dneska to tam bohužel nepadalo.

Fröhlich prohlásil, že jeho výhodou bylo to, že jste spolu v poslední době příliš nehráli…
To může být výhoda i nevýhoda pro oba. Naposledy jsme spolu hráli koncem minulého roku v lize, kde jsem hladce vyhrál. Potom jsem si říkal, že jsem daleko před ním. Dneska jsem se před zápasem cítil jako jasný favorit a nevěřil jsem, že by se to mohlo takhle pokazit. Honza ale hrál dneska líp. Mně to nesedlo tak, jak jsem si představoval, a výsledek hovoří za všechno.

Váš soupeř měl o něco příznivější los a při cestě do finále strávil na kurtu méně času. Mohla i únava sehrát svoji roli?
Když chce člověk mistrovství vyhrát, tak musí porazit všechny soupeře. A to, že jsem měl těžší zápasy, zase nehrálo takovou roli. Já jsem se na finále vyspal dobře. Spíš to bylo o tom, že mi celkově víkend nějak nesedl. Spíš jsem se zápasy prokousával, než abych si hru užíval. To je ale sport, někdy to sedne, někdy ne.

Dlouhých výměn viděli diváci ve finále poskrovnu…
I já jsem doufal, že jich tam bude mnohem více. V tomhle si věřím, že se dokážu hecnout, tu energii udržet déle a Honzu potom přetlačit. Kdykoliv jsem se ale do dlouhých výměn snažil pustit, tak přišla ta chyba, která ji předčasně ukončila, nebo to Honza trefil.

Před sedmi lety jste ve finále s Fröhlichem také prohrál. Je pro vás Plzeň zakletá?
To je. Vlastně jsem tady vstoupil do seniorského badmintonu a vždycky jsem sem jezdil rád. Už je to ale podruhé, co mi to tady takhle nevyšlo. I před sedmi lety jsem měl hodně dobře nakročeno. Doufám tedy, že jestli se to tady ještě uskuteční, tak to do třetice prolomím.

Při finále to vypadalo, že je publikum na vaší straně…
Přijelo spousta kamarádů z Hořovic, které jsou 40 kilometrů od Plzně a já jsem se tam narodil. Také v Plzni mám hodně známých, ale přijeli také lidé z jiných koutů republiky. Moc si toho vážím a mrzí mě, že jsem jim nedokázal přinést to vítězství, se kterým asi také oni počítali.

Už myslíte na to , jak za rok shodit z trůnu Honzu Fröhlicha?
Teď ještě úplně ne. Nějakou dobu mě bude mrzet, že to takhle dopadlo. Je to vrchol domácí sezony, ale pořád je to sport. Možná je to pro ten sport dobře, že se to takhle otočilo. Příští rok to zase bude pro mě o to větší motivace se vrátit. I když už tu desítku v kuse nikdy neudělám, tak to zkusím dvakrát po pěti.

Máte za sebou účast na olympijských hrách v Pekingu a na další máte zálusk. Kolik bodů vám chybí do jistoty účasti v Londýně?
Těžko říci, to se mění každým týdnem. Čím více se ale blížíme ke konci kvalifikačního období, tím je to pro mě lepší. Odškrtávám body a čekám na poslední týden. Myslím si, že i kdybych už nic neuhrál, tak teoreticky by to mohlo stačit. Věřím ale, že ještě nějaké body udělám a podaří se mi pojistit si účast v Londýně na konci března. V dubnu už se chci soustředit jen na mistrovství Evropy. To bude posledním kvalifikačním turnajem, ale tam už bych chtěl jet s klidnou hlavou.