Předsezonním cílem klubu bylo umístění v první šestce po základní části, ale na tu v této chvíli chybí Západočechům po čtrnácti odehraných kolech šest bodů.

V posledních osmi kolech základní části nejvyšší domácí soutěže tak čeká na jaře svěřence trenéra Martina Šetlíka náročný úkol a není divu, že s dosavadními výkony svých svěřenců není bývalý reprezentant příliš spokojen.

„Zklamáním jsou pro mě hlavně domácí utkání, která jsme měli vyhrát a využít výhody domácího prostředí. Bohužel tato výhoda a povinnost dvou bodů proti relativně lehčím soupeřům nás zbytečně svazovala a nezvládli jsme je,“ lituje Martin Šetlík.

Jaké jsou hlavní důvody toho, že je plzeňský Talent v tabulce až na devátém místě?
Právě tato nezvládnutá domácí utkání s Frýdkem, Brnem a Přerovem. Bylo by o pět bodů více a naše postavení v tabulce by bylo jiné. S hráči to rozebíráme a oni sami vědí, že je to v hlavě a že nejsme horší. Že není možné v Karviné hrát 60 minut vyrovnané utkání, výborně bránit a hrát důsledně v útoku, sahat po bodu, ale potom doma s Přerovem vyhořet v obraně a hned odehrát další výborný zápas na Dukle.

Na svém kontě máte jen dvě vítězství, zato ale hned pět remíz. Co schází Plzni k tomu, aby tyto remízové zápasy dotáhla k zisku dvou bodů?
V prvním utkání doma s Karvinou jsme dostali vyrovnávací gól sekundu před koncem, s bodem z Hranic a Jičína můžeme být rozhodně spokojeni, i když také tady jsme vedli. V Kopřivnici nám neuznali gól tři sekundy před koncem a doma s Brnem jsme se protrápili k vyrovnání, ale potom nedali jasnou šanci. Tato utkání se rozhodují až v závěru a tady nám schází zkušenosti. Často v zápasech vedeme o tři čtyři branky, ale nedokážeme tento náskok navýšit a soupeře definitivně zlomit. Naopak mu dáme šanci ke snížení a následnému vyrovnání výsledku.

Obrana měla být devízou vašeho týmu v této sezoně, ale tak tomu rozhodně ve všech zápasech nebylo. Nepřemýšlel jste o tom, že byste opět nastoupil a týmu pomohl na hřišti?
Takhle o tom vůbec nepřemýšlím a ani mě to nenapadlo. Tenhle stav mám už sám v sobě dávno vyřešený a uzavřený. Naopak hráči si musí vybudovat vazby mezi sebou, sehrát se i v obranných činnostech, naučit se dodržovat správné návyky v obraně a vydržet koncentrovaně bránit celé utkání. Mým úkolem je, abych jim poradil a navedl je na správnou cestu.

Který zápas vám nejvíce zůstal v paměti a proč?
Z každého zápasu vám zůstanou ty zlomové momenty v hlavě. Ale teď si vzpomínám na poslední utkání na Dukle. Vedli jsme 26:25, vypracovali si jasnou příležitost ze šestky, ale neproměnili. Jsem přesvědčený, že kdybychom v dané situace vedli o dvě branky, tak to utkání vyhrajeme (Plzeň nakonec prohrála 27:29, pozn. aut.).

V minulé sezoně jste byl dirigentem obrany. Tuto úlohu po vás převzal Jakub Šindelář. Jak se podle vás této role zhostil?
Výkon Šindela je rok od roku lepší. Se svojí novou rolí se sžívá a je vidět, že je vhodným typem na tento post. Díky svým výkonům se dostal také do výběru reprezentace B. Věřím, že s přibývajícími zkušenostmi bude ještě lepší a získá si autoritu, přehled a předvídavost tak, aby fungovala celá obrana.

V několika zápasech jste dopláceli na nedisciplinovanost. Dá se s tím něco dělat?
Samozřejmě! Tým má bez Radka Motlíka věkový průměr jen 21 let a z toho pramení právě takové problémy, jako nekoncentrace po celé utkání, nedodržení taktických pokynů a nedisciplinovanost. Mladí hráči se musí naučit hrát zodpovědně pro celý tým a přemýšlet o hře. Nestačí jen odehrát a odtrénovat. Kdo takhle nepřemýšlí, nemá v extralize a ve vrcholné házené co dělat!

Jak jste řekl, máte velmi mladý tým. Jak se ukázali hráči, jako jsou Škvařil, Strýc, Tonar nebo Blecha, na kterých by měla Plzeň v budoucnu stavět?
Pořád jsem přesvědčený, že máme v Plzni ohromný potencionál. A právě tito mladí hráči, pokud zůstanou pohromadě, mají ohromnou šanci vytvořit vynikající tým. Musí ale na sobě neustále pracovat a chtít hrát jeden pro druhého. Neustále se chtít učit a zlepšovat.

V pozici brankářské jedničky vstupoval do sezony zkušený Radek Motlík, ale nyní to vypadá, že tento post je nejistý. Jak tomu bude v jarní části sezony?
Na tomto postu nebudou v jarní části sezony žádné změny. Vše se bude odvíjet od zdravotního stavu Radka Motlíka. Moc si přeju, aby byl Radek fit, jeho výkon nebyl limitovaný zraněním a stal se opět naší oporou. Připravený bude Misař, uzdravený Hurt a rád bych dal šanci i mladému Šmídovi z dorostu.

Hned v prvním utkání proti Karviné se zranil jeden z vašich klíčových hráčů Petr Linhart. Jak vypadá jeho zdravotní stav dnes a kdy by se mohl k týmu připojit?
Petr má za sebou úspěšnou operaci předního křížového vazu, začíná běhat a posilovat. V žádném případě nechceme jeho návrat uspěchat.

Není tajemstvím, že Plzni chybí především leváci. V této souvislosti se hodně mluví o příchodu Petra Kusta. Jak vypadá situace okolo jeho možného angažmá?
Petr Kust s námi již trénuje a podepsal v Plzni dvouletou smlouvu. Hodně si od něj slibujeme, protože už má bohaté zkušenosti. Stejně tak od lepšícího se Josefa Pohlmanna.

Máte vyhlédnuté nějaké další posily?
Snažíme se kádr doplnit pro příští sezonu. Máme vytypované některé hráče, které jsme už také oslovili. Vše je v jednání, také bude záležet na tom, jak zvládneme jarní část.

Kdy začnete se zimní přípravou a co všechno vás čeká?
Přípravu začínáme ve středu 4. ledna v domácím prostředí. V rámci přípravy odehrajeme přátelská utkání s německými týmy druhé bundesligy Erlangenem a Aue. Čekají nás také dvě utkání s pražskou Duklou a Košutkou.