Dovolená skončila. Jen pár dní volna mají za sebou házenkáři extraligového Talentu M.A.T. Plzeň a už dnes se opět budou hlásit kouči Martinu Šetlíkovi na prvním letošním tréninku.

Podzimní část sezony byla pro Západočechy hodně náročná – vždyť bojovali hned na třech frontách. Kromě domácí extraligy museli zvládnout ještě evropský Pohár EHF a Český pohár.

O tom, jak z pohledu trenéra plzeňského týmu Martina Šetlíka podzim dopadl, si můžete přečíst právě v dnešním vydání Deníku.

Co vám další půlrok na lavičce Talentu dal?
V zásadě to pro mě nebylo nic nového. Je to pořád stejné. Je to o tom dobře rozjet extraligu a poprat se s evropským a Českým pohárem. Byl to hlavně náročný listopad a začátek prosince.

Kde berete inspiraci pro náplň tréninků? Jakým způsobem sledujete nové trendy v házené?
Co se týká nových trendů, tak v dnešní době je to strašně jednoduché. Všechno se dá najít na internetu, kde sleduji německou bundesligu i Ligu mistrů. Rozhodně je kde čerpat. Během sezony potom vycházíme z našich aktuálních potřeb. To, co se nedařilo v jednom zápase, aby bylo příště lepší. Spíš se vždycky snažím jít svojí cestou.

Nebyly situace, kdy byste nejraději se vším sekl?
Když se nám nepodaří utkání, tak mám těžké chvíle, ale to je asi normální. Ale abych si řekl, že s tím seknu, to určitě ne. O tom jsem nikdy nepřemýšlel. Mám smlouvu na sezonu a tu chci vždycky dokončit s co nejlepším výsledkem.

Co vás motivuje k další práci?
Pořád mě motivuje posouvat Plzeň dál. Jsem rád, když klub hraje evropské poháry,
a pořád mě baví být lepší než ti druzí. To je pro mě asi největší motiv.

Podzimní bilance
Pohár EHF, 2. předkolo: Talent M.A.T. Plzeň – RK Poreč (Chorvatsko) 27:24, 27:25. 
3. předkolo: Talent M.A.T. Plzeň – Bjerringbro-Silkeborg (Dánsko) 28:31, 23:35.

Extraliga, 1. kolo: KP Brno – Plzeň 22:23, 2. kolo: Plzeň – SKP Frýdek-Místek 26:26, 3. kolo: HBC Ronal Jičín – Plzeň 24:20, 4. kolo: Plzeň – Tatran Litovel 34:22, 5. kolo: HC Zlín – Plzeň 20:34, 6. kolo: Kopřivnice – Plzeň 28:33, 7. kolo: Plzeň – HK FCC Město Lovosice 36:28, 8. kolo: Baník OKD Karviná – Plzeň 27:26, 9. kolo: Plzeň – Cement Hranice 31:23, 10. kolo: Dukla Praha – Plzeň 22:22, 11. kolo: Plzeň – Gumárny Zubří 25:28, 12. kolo: Plzeň – KP Brno 38:26, 13. kolo: SKP Frýdek-Místek – Plzeň 26:32, 14. kolo: Plzeň – HBC Ronal Jičín 32:19, 15. kolo: Tatran Litovel – Plzeň 24:37.

Český pohár, 3. kolo: Slavia Praha – Plzeň 16:43. Osmifinále: Sokol Vršovice – Plzeň 31:36. 

V Poháru EHF jste vypadli až v 3. předkole, v extralize přezimujete na druhém místě o bod za vedoucí Duklou a v Českém poháru budete hrát čtvrtfinále. Kdyby vám někdo před sezonou řekl, že podzim dopadne tak, jak dopadl, bral byste to?

To je těžké říct, ale asi bych to bral. Počítali jsme s tím, že extraliga bude hodně vyrovnaná, což se potvrdilo. To, že jsme o bod druzí, je pozice, kde jsme potřebovali být. V Poháru EHF jsme chtěli být o krok dál, než v minulém roce, což jsme také splnili. Měli jsme ale těžký los, norský Silkeborg byl hodně těžký soupeř. To ale neovlivníme.

Na podzim jste hráli najednou tři soutěže. Jak náročné je v českých podmínkách uspět na všech frontách?
Samozřejmě by to chtělo, abychom byli plně profesionální tým. Takhle hrát systémem středa sobota je hodně náročné. Svoji roli samozřejmě hraje také to, že náš kádr nemá takovou šíři a kvalitu, jakou bychom na Evropu potřebovali.

Jaké byly vaše největší slabiny v podzimní části soutěže?
Oproti minulým sezonám dostáváme více gólů, defenziva nám trošku pokulhávala. S posledními extraligovými zápasy jsme se už ale dostávali tam, kde jsme byli. S tím je spojená také úspěšnost brankářů, která nebyla taková jako dříve. Rezervy ale máme ve všem, pořád je hodně prostoru pro zlepšení.

Co bylo naopak vaší devízou?
Určitě jsme zlepšili úspěšnost střelby, tam jsme se oproti minulé sezoně posunuli hodně dopředu.

Nejprve k extralize. V roli obhájce titulu jste posbírali v 15 zápasech 22 bodů. Je to hodně, nebo málo?
Máme tři porážky. Je velká škoda, že jsme nedotáhli k vítězství dobře rozjeté zápasy v Jičíně a doma se Zubřím. V Jičíně jsme 50 minut vedli a proti Zubří nám nevyšel druhý poločas. Kdybychom z těchto zápasů měli alespoň dva body, bylo by to mnohem veselejší.

To jsou ztráty, které vás v podzimní části nejvíce mrzí?
Ano. Jsou to právě tyhle dva zmiňované zápasy.

V jakém utkání jste podali nejlepší výkon? Jakého výsledku si nejvíce vážíte?
Velmi slušný výkon jsme podali ve druhém poločasu domácího utkání Poháru EHF proti Silkeborgu, který jsme i vyhráli. Hodně dobrý zápas jsme odehráli také v extralize na Dukle, kde jsme nakonec remizovali.

Koho pasujete na konečné nejvyšší příčky v extralize?
Myslím, že současné postavení týmů v tabulce je odpovídající. Zubří, Dukla, Hranice a my bychom se měli dostat do té nejlepší čtyřky.

S kým byste se chtěl utkat ve finále extraligy?
Asi s Duklou. Je to náš tradiční soupeř a bylo by to pěkné české finále.

Co říkáte na své působení v Poháru EHF? Zaznamenal jste oproti loňskému ročníku této soutěže posun?
Na Poreč jsme ve 2. předkole šli s tím, že už máme něco za sebou, a bylo vidět, že si kluci věřili. Ale na druhou stranu, potom na Silkeborg mně
u nich scházelo větší sebevědomí. Samozřejmě jsme věděli, že kvalita tam je, ale to sebevědomí mi tam scházelo.

V minulé sezoně vás vyřadil ruský Perm, v té aktuální norský Silkeborg. Jaký ze soupeřů byl kvalitnější?
Rozhodně Silkeborg. Perm měl určitě svoji kvalitu, ale Silkeborg je plně profesionální tým, který je sestavený tak, aby fungoval. Vloni ho dali dohromady a je vidět, že to chtějí dotáhnout do Ligy mistrů a tvrdě na tom pracují.

Co tyhle zápasy v Poháru EHF hráčům i celému týmu daly?
Budu rád, když to těm mladým hráčům ukáže cestu a úroveň, na kterou by se mohli jednou dostat. Aby věděli, že je za tím jen tvrdá práce a nic jiného. Pro celý tým je účast v Evropě velká zkušenost a přál bych si, abychom ji příští rok zužitkovali.

Minule to bylo 2. předkolo, v této sezoně třetí. Dočkají se fanoušci za rok vaší účasti v základní skupině Poháru EHF?
My bychom byli samozřejmě rádi. Pro klub i pro fanoušky by to byly další tři zápasy s kvalitními evropskými týmy navíc. Nejdřív ale musíme něco uhrát v extralize a potom vhodně doplnit mančaft tak, abychom byli schopni hrát se silnějšími evropskými týmy.

Proč se vůbec Talent přihlásil pouze do Poháru EHF a ne do prestižnější Ligy mistrů, na což měl jako český šampion právo?
Jsou tam jednak finanční důvody, ale také to musíme brát z toho sportovního hlediska. Týmy v Lize mistrů jsou zatím na úplně jiné úrovni než my.

Nyní k Českému poháru, ve kterém jste odehráli dva zápasy a postupně vyřadili Slavii a Vršovice. Jak vás pražské týmy prověřily?
Proti Slavii byl mezi týmy velký výkonnostní rozdíl. S Vršovicemi jsem chtěl hlavně nechat odpočinout základní sestavu před extraligou. Chtěl jsem, aby veškerá zodpovědnost přešla na hráče, kteří tolik nenastupují. Z tohoto pohledu to pro mě bylo velkým přínosem, mladí kluci si to vybojovali. Jsem spokojený.

Láká vás uspět také v této soutěži, která v Čechách přeci jenom nemá takovou prestiž jako například v Německu či Francii?
Pořád jdeme zápas od zápasu, ať je to Český pohár, nebo evropský pohár. Vždycky chceme vyhrát a nedokážu si představit, že by k tomu kluci přistoupili jinak.

Právě čtvrtfinálový zápas Českého poháru ve Frýdku otevře 30. ledna jarní část vaší sezony. S jakými ambicemi do tohoto utkání půjdete?
Nedávno jsme tam vyhráli v extralize a samozřejmě bychom rádi znovu uspěli a postoupili do nejlepší čtyřky.

Nyní něco k hráčskému kádru. Jak se podle vás tým vyrovnal s odchodem reprezentanta Leoše Petrovského, který po minulé sezoně odešel do polského týmu Azoty Pulawy?
Hodně nám scházel hlavně v evropském poháru, kdy by nám jeho kila hodně pomohla. To jsou ale věci, na které se nemůžeme vymlouvat, o jeho odchodu jsme věděli včas. Šanci dostal na pivotu Jakub Strýc z juniorky.

Co říkáte na výkony posil – Davida Poloze, Josefa Jonáše a Milana Ivanceva?
U Davida Poloze je to na dobré cestě. Konečně se aklimatizoval a začíná předvádět to, co jsme od něj očekávali. Pořád má problémy s úspěšností střelby, ale věřím, že to bude lepší. Do našeho systému zapadl velice dobře a rychle. U Pepy Jonáše je problém v tom, že ta změna oproti Lovosicím pro něj byla opravdu velká. Pořád to ale má ve svých rukách. Ke konci sezony naznačil nějaký posun a já doufám, že v tom bude pokračovat. Milan Ivancev je zkušený hráč, který může nastoupit na všech třech spojkách. Je pro nás hodně důležitý a přišel ve správný čas, kdy jsme měli problémy zejména na pravé spojce. Jako pravák tam sice hraje přes ruku, ale počíná si velice dobře a rychle si vyhověl s klukama ze základní sestavy.

Jak moc týmu na podzim chyběl další reprezentant Petr Linhart? Jak to vypadá s jeho návratem po zranění?
Petr tvořil osu našeho útoku a jako levák tam byl se svým náběhem důležitý. Je jasné, že jsme museli hru trošku změnit. Petr na sobě poctivě pracuje a během ledna se začne zapojovat do tréninku a pracovat s míčem. Do prvních zápasů v novém roce ještě asi nezasáhne, ale na konci února už by mohl hrát.

Dohrávali jste také bez zraněných Honzy Blechy, Jakuba Tonara a brankáře Karla Šmída. Jak vypadá jejich zdravotní stav? Budou ve druhé části sezony připraveni naskočit?
Honza i Jakub už lehce trénovali individuálně a očekávám, že v lednu budou stoprocentně zdrávi a nastoupí s týmem do přípravy. Karel Šmíd dostal na poslední dva zápasy volno, aby doléčil nárt, a také s ním počítám od začátku přípravy.

Nejvíce prostoru v brance dostával zkušený Radek Motlík. Co říkáte jeho výkonům ve věku pětačtyřiceti let?
Radek je stálice, a i když neměl takovou úspěšnost jako v minulé sezoně, pořád si udržuje dobrou výkonnost. V závěru roku se zlepšoval a já věřím, že na jaře bude v tomto trendu pokračovat. Je na něm obdivuhodné, že se ve svých letech dokáže takhle připravit a má motivaci pořád chytat.

Záda mu kryjí mladíci Karel Šmíd a Filip Herajt. To jsou asi příjemné starosti vybírat ze tří kvalitních gólmanů?
Zdravá konkurence je vždycky dobrá. Je důležité, že s Radkem tam máme dva mladé kluky, kteří mají velmi dobrou výkonnost, a věřím, že se budou dál jen zlepšovat.

Podle čeho se rozhodujete s nasazením brankářů do zápasu?
Podle soupeře a také podle jejich momentální formy.

Chystáte v zimní pauze nějaké změny v hráčském kádru?
Nebude nic. Byl bych rád, kdybychom byli kompletní a měl jsem k dispozici všechny hráče včetně Petra Linharta.

Jaké máte cíle pro jarní část sezony? Vidina hattricku asi musí být lákavá…
Hlavně aby lákala hráče (smích). Je to takový náš největší motiv. Co si budeme nalhávat, všichni nás chtějí porazit a my si to chceme uhrát. Vítězství v Českém poháru by byl k titulu jenom takový bonus.

Kdy zahájíte trénink a co bude náplní přípravy?
Začínáme v pondělí 4. ledna a samozřejmě se chceme věnovat obnovení kondice a zdokonalování všech činností. Vše bude probíhat v hale.

Budou i přípravné zápasy?
Hned v pátek 8. ledna jedeme na turnaj do Břví u Prahy, kde hrajeme s Duklou a holandským týmem. V úterý 19. ledna potom hrajeme v Aue a v pátek 22. ledna se stejným soupeřem doma. Potom už bude následovat 30. ledna čtvrtfinále Českého poháru ve Frýdku a týden potom v neděli první extraligový zápas doma proti Zlínu.