„Sice máme odehráno o zápas méně než naši soupeři, ale s naším umístěním nemohu být spokojen. Počítal jsem, že budeme mít o šest bodů více,“ přiznal trenér plzeňských házenkářů Vladimír Haber.

Přitom vstup do sezony měla Plzeň famózní. Až na domácí zaváhání s Hranicemi úvodních osm kol zvládla a usadila se na prvním místě. Čím to bylo, že se vám v úvodu tolik dařilo?
Určitě nám k tomu pomohl dobrý los, dobrá forma a sebevědomí hráčů. Důležité také bylo to, že byli všichni zdravotně v pořádku.

Potom ovšem přišla série tří zápasů s nejtěžšími soupeři. Pražské Dukle, Zubří i Karviné jste podlehli o jedinou branku. Jaké jsou důvody těchto těsných proher?
V utkání na Dukle jsme se už před koncem utkání viděli jako vítězové. Začali jsme hrát trochu lehkovážně a nakonec jsme nezískali ani bod. To se opakovalo i v dalším utkání a postupně jsme ztráceli sebevědomí a další body.

Pamatujete si ze své hráčské či trenérské kariéry takovou smolnou sérii?
To si opravdu nepamatuji.

V prvním zápase odvetné části vás čekal další náročný zápas v Lovosicích. Ten jste ale nezvládli a prohráli vysoko 22:33. Jaké příčiny měla tahle porážka?
Po ztrátě sebevědomí přišla i ztráta řady klíčových hráčů z důvodů zranění a nemoci. Vše to vyvrcholilo právě utkáním v Lovosicích.

Jak bylo těžké po čtyřech prohrách motivovat tým do dalších zápasů?
Myslím si, že motivace nechyběla. Spíše chyběli hráči.

Následoval domácí duel proti Kopřivnici, který jste zvládli, ale v posledním letošním zápase jste prohráli v důležitém utkání v Jičíně 20:22. Tato prohra vás nakonec stála místo v elitní šestce. Bylo vůbec v silách výrazně oslabené Plzně v Jičíně uspět?
I s oslabeným týmem bylo v našich silách v Jičíně zvítězit. Také jsme velkou část zápasu vedli, ale možná i z toho důvodu, že hráči byli přemotivovaní, došlo v závěru ke zbytečným vyloučením a vše vygradovalo červenou kartou pro Bečváře. Jičín je doma o poznání silnější než venku. To dokázal i tentokrát, protože v následujícím utkání v Brně získal jen horko těžko jeden bod.

Domácí utkání proti Frýdku-Místku bylo kvůli problémům se statikou plzeňské haly odloženo na poslední lednový víkend. Jste s tímto rozhodnutím spokojený?
Vzhledem ke zdravotním problémům hráčů a možnosti regenerace jsme přeložení tohoto utkání přivítali.

Po několika letech se Plzeň dokázala prosadit také v Českém poháru. V Karviné si zahrála Final four, ale po souboji s domácím týmem vypadla hned v semifinále. S losem jste byl v první chvíli spokojený, ale nemrzí vás s odstupem času, že jste narazili na pozdějšího vítěze?
V Karviné jsme i přes vysokou porážku, která neodpovídá dění na hřišti, nezklamali. To potvrdili i odborníci. Z hlediska herního nasazení to byl jeden z našich nejlepších zápasů. Chyběli nám ale zranění Šik, Strýc, Škvařil, Tonar a nemocný Bavlnka. Navíc od sedmé minuty jsme hráli bez zraněného Bryknera. Trojice juniorských reprezentantů Linhart, Květoň a Vinkelhöfer ještě dopoledne v den zápasu proti Karviné absolvovala mezistátní přípravné utkání proti Polsku a k družstvu se připojila až hodinu před zápasem.

Mnohým lidem se zdály finanční odměny za účast ve Final four přinejmenším úsměvné. Vítěz bral 50 tisíc korun, druhý v pořadí 30 tisíc korun a poražení semifinalisté 7 500 korun. Na kolik peněz vyšel klub výlet do Karviné?
Určitě stál daleko více než byla prémie.

Přejděme k hráčskému kádru. Před sezonou jste kompletně vyměnili brankářskou dvojici. Duo Lukáš Kurial, Miroslav Broško nahradil Radek Motlík s Jiřím Bavlnkou. Jak se na tuto obměnu díváte dnes? Byl to krok vpřed?
Jejich úspěšnost je srovnatelná. Chybí nám ale založení rychlého útoku, to byla velká přednost Kuriala.

Další novou tváří v plzeňském dresu je Ladislav Brykner. Jak jste spokojen s jeho výkony?
Pokud na sobě bude dál pracovat, může z něho být výborný hráč. Je to jen na něm.

V průběhu sezony se vám prakticky rozpadl post levé spojky. Nejprve se zranil Adam Strýc, potom také kapitán Vojtěch Šik a Milan Škvařil. Jaký je jejich aktuální zdravotní stav a kdy se opět připojí k týmu?
Pro Strýce bohužel letošní sezona skončila, Šik a Škvařil se zapojí do tréninku už od ledna.

V semifinále Českého poháru proti Karviné se po problémech s ramenem vrátil na hřiště Tomáš Bokr. Jak to vypadá s jeho dalším působením v týmu Plzně?
Tomáš nám v Karviné pomohl, a pokud bude mít odpovídající výkonnost, může nastoupit i v budoucnu.

Hodně práce v obraně zastal veterán Martin Šetlík. Počítáte s jeho službami také v jarní části sezony?
Určitě.

Chystáte změny v sestavě a můžete nějaké konkrétní prozradit?
Zatím se žádné změny nechystají.

Kdy začnete s přípravou na jarní část sezony a jaké vás čekají přípravné zápasy?
Začínáme 3. ledna, ale první týden se budeme muset obejít bez reprezentantů. Od 10. ledna budeme snad kompletní. Během přípravy máme naplánováno několik utkání, soupeřem nám bude Dukla, Aue a jednáme ještě s dalšími soupeři z Německa.

Jaké jsou vaše cíle do jarní části sezony?
Prvotním cílem je první šestka a potom se budeme chtít poprat o medaili.