V posledních dvou sezonách získal házenkář Martin Kavka s Plzní dva tituly. Po letním odchodu z klubu přijel v sobotu na západ Čech v dresu Zlína a musel skousnout vysokou porážku 22:39.

„Hrát v Plzni není nic jednoduchého, je proslavena jednou z nejlepších obran. To, že se s kluky z Plzně trošku znám, bylo samozřejmě mojí výhodou, ale v zápase jsem ji moc nepocítil," smál se po utkání Martin Kavka.

Přesto jste dal sedm branek. Pomohlo vám, že v brance Plzně chyběl kvůli nemoci zkušený gólman Radek Motlík?
Naštěstí. Výhoda to pro nás určitě byla, on má ty střelce už načtené. Radek je jeden z nejlepších gólmanů v extralize. Na druhou stranu byli v brance Plzně mladí kluci, kteří si vůbec nepočínali špatně. To, že Radek nechytal, není na tom výsledku až tolik znát.

Kde vidíte největší rozdíly mezi oběma týmy?
Určitě v trénincích a celkovém přístupu hráčů k házené. Ani hráčská kvalita se nedá moc porovnávat a celkové podmínky jsou rozdílné.

Jaké to je, soustředit se po dvou titulech na boje o udržení?
Určitě je lepší vítězit a hrát před plnou halou o ty nejvyšší příčky. Člověk by měl ale zkusit všechno. Všechno špatné je také k něčemu dobré. Ze všeho špatného si člověk musí vzít ponaučení a uvidíme, snad se nám povede extraligu zachránit. To je teď takový náš boj o titul.

Na druhou stranu ve Zlíně ze hřiště prakticky neslezete. Se svým herním vytížením musíte být asi spokojený…
To byl také jeden z důvodů, proč jsem do Zlína šel. Chtěl jsem ještě hrát, není mi 35. Všechno ale má pro a proti. Je na mě teď kladena mnohem větší odpovědnost a únava po zápasech je obrovská. Proto ale házenou dělám, abych týmu pomohl na hřišti. Takže to je fajn.

Co říkáte porážce svého Zlína o sedmnáct branek? Odpovídá to dění na hřišti?
Máme spoustu hráčů zraněných a přijeli jsme bez brankáře Mahuška, takže to mohlo být i horší. Jeli jsme sem s tím, že uděláme co nejlepší výsledek. Chtěli jsme odejít ze zápasu se ctí a nedostat nějakou velkou nálož, což se nám podařilo jen částečně. Neříkám, že jsme spokojeni, ale na ty poměry, v jakých jsme sem přijeli, můžeme odjet se vztyčenou hlavou.