VZHŮRU NA ORLÍK

Výzvou pro ni bylo noční bruslení na orlické přehradě, jehož iniciátory byli nadšenci z řad dálkových bruslařů. Gabriela akci absolvovala posledního února společně se skupinkou plzeňských otužilců. „Připojit se k této dobrodružné akci napadlo otužilce Honzu Mráze. Ať už ho k tomu vedla potřeba diverzifikace sportovně-otužilecké průpravy, touha po adrenalinu či nevšedních zážitcích, nehraje roli. Na každý pád, kdo jiný má pro bruslení na vodních nádržích lepší průpravu než otužilec? Nemluvím nyní teplotách pod nulou, ale o rizicích, která jsou pro tento sport specifická,“ říká Gabriela Polcarová.

Na Orlík tak večer po práci vyrazili z Plzně kromě ní ještě kolegové z Klubu sportovních otužilců Plzeň – Jan Mráz a Milena Fenclová. Čtveřici odvážlivců pak doplnil jejich kamarád a zkušený sportovec Mathias Eickoff. Vybaveni ostře nabroušenými a dobře padnoucími bruslemi, batohy s náhradním oblečením zabaleným v dobře utěsněných igelitových pytlích, vyprošťovacími bodci, házecím lanem a termoskami s horkým čajem dorazili na parkoviště u Žďákovského mostu v půl osmé večer.

LED JAKO ZRCADLO

O půl půlhodiny později se už vydali s ostatními bruslaři směrem k zámku Orlík. „Led připomínal vyleštěné zrcadlo a za svitu měsíce byl okem celkem dobře kontrolovatelný. Možnost bruslení na tak kvalitním ledu a za přírodního osvětlení téměř plným měsícem se údajně naskytne jednou za deset let. Dechberoucí start,“ líčí nevšední zážitek Gabriela Polcarová.

Poté, co bruslaři dojeli k Orlíku, pokračovali zpět směrem ke Žďákovskému mostu. Cílem měl být Zvíkov a soutok Otavy s Lomnicí, kde jsou metanové bubliny, které za tmy efektně hoří, pokud se je ovšem podaří zapálit – to se ale tentokrát nepovedlo. Zhruba na pátém kilometru od Žďákovského mostu směr Zvíkov se ale změnil stav ledu, který se pro další pokračování nezdál zcela bezpečný – odlišné zvuky ledového praskotu, na pohled tenčí led u některých puklin a navíc výskyt dutin.

„Většina zkušených dálkových bruslařů vybavených nordickými bruslemi se rozhodla rizikovou trasu obejít pěšky po břehu. Naše skupina až na Honzu Mráze měla bohužel pouze šněrovací brusle, takže nebylo možné přejít v botách po břehu. Proto jsme se rozhodli pro návrat,“ vypráví otužilkyně KSO Plzeň. „Přestože jsme měli v batozích suché převleky a jsme zvyklí na ledové koupele, nechtělo se nám napoprvé testovat funkčnost lana nebo vyprošťovacích bodců právě tady – za tmy a v minus patnácti stupních,“ usmívá se manažerka logistiky.

EXTRÉMNÍ MRÁZ

Přestože z více než čtyřicetikilometrové trasy urazili čtveřice plzeňských otužilců jen deset kilometrů, účasti na nočním bruslení na Orlické ani předčasného ukončení nelitovali. „Zažili jsme atmosféru napínavé noční jízdy, výjimečný led s výjimečným osvětlením, extrémní mráz minus patnáct stupňů s pocitovou teplotou minus třicet, funkčnost zvoleného oblečení. Byla to cenná zkušenost pro další akce, které nepochybně zopakujeme. Možná i se širší účastí plzeňských otužilců,“ věří Gabriela Polcarová. „Mimochodem, tři bruslaři z jiné skupiny nebalili záchranné vybavení nadarmo a ´poštěstilo´ se jim absolvovat něžně mrazivou koupel,“ dává k dobru dramatickou příhodu z nočního bruslení na Orlíku matka dvou dospělých synů, Vaška (30) a Jonáše (18).

BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Zmíněná trojice měla štěstí a z vody se dostala. Na rozdíl od bruslaře, pod kterým se minulou sobotu na orlické přehradě prolomil led a utonul. „Mrzí mě, že se někteří bruslaři vydávají na neprověřené ledové plochy, navíc zřejmě nepřipraveni a nevybaveni. Přitom lze například na facebooku Dálkové bruslení získat dostatek informací o stavu ledu na řadě míst ČR, doporučení, kde bezpečně bruslit, stejně jako i varování, kde naopak nebruslit, a také jak se zachovat, když se s vámi prolomí led,“ říká. „Já sama musím poděkovat Honzovi Mrázovi, který mě na samém začátku zasvětil do pravidel bezpečnosti při tomto druhu sportu. V každém případě i s nafouknutým batohem na zádech a vyprošťovacími bodci na krku mám na ledu respekt,“ dodává Gabriela Polcarová.

Šest rad pro bezpečné bruslení
1. I na dobře zamrzlé ploše se vyskytují nebezpečná místa (například pod mosty, kde bývá tenčí led). Naučit se poznávat tato zrádná místa je věcí cviku, doporučuji si např. přečíst sekci „bezpečnost a další nápady“ na webu: brusleni.e-zpravy.cz/.
2. Nikdy nebrusli sám! To je základní pravidlo. Vždy minimálně ve dvou, lépe ve třech.
3. Měj s sebou tyč na zkoumání ledu. Stačí obyčejný klacek, který si člověk uřízne v lese. Praštíme-li s ním do ledu, můžeme zjistit, jak je tvrdý/tlustý. Ideální na propátrávání nejistých míst.
4. Měj s sebou takzvané vyprošťovací bodce.
5. Měj s sebou lano, které můžeš hodit probořenému.
6. Měj s sebou suché oblečení zabalené v nepromokavém obalu.
Poznámka: Rady jsou převzaty ve zkrácené formě ze stránek Jana Stodoly, propagátora bezpečného bruslení:
http://brusleni.e-zpravy.cz