Tradiční vrchol seriálu světových podniků série Xterra na ostrově Maui poznamenaly přírodní živly a pořadatelé byli kvůli obrovským, až pětimetrovým vlnám, ohrožujícím bezpečí startujících, nuceni poprvé v historii uspořádat šampionát jen jako duatlon.

Prestižní klání tak odstartoval tříkilometrový běh, po kterém následovalo 31 km tvrdé horské cyklistiky a 11 km terénního běhu, který ještě komplikovalo deštivé počasí.

České výpravě se z bahnité Havaje podařilo vylovit hned čtyři zlaté medaile a jedna z nich putovala zásluhou Barbory Stupkové na západ Čech.

Devatenáctiletá triatlonistka ze Sokolova, hájící barvy Triatlonu Plzeň, ovládla závod kategorie 15 až 19 let a stala se juniorskou mistryní světa. Mezi ženami, včetně profesionálek, obsadila Stupková čtrnácté místo. Navázala tak na úspěchy své starší týmové kolegyně a trenérky Jindřišky Zemanové, která na Havaji v letech 2018 a 2019 vybojovala dvakrát po sobě zlato mezi amatérkami.

„Baru udělala v sezoně velký výkonnostní progres a vše korunovala na Havaji. Její vítězství je odrazem obrovské vůle, bojovnosti a tréninkové píle,“ ocenil výkon Stupkové zdobený zlatem Jan Řehula, bronzový muž z premiéry triatlonu na olympiádě v Sydney a nyní v Plzni šéf a trenér klubu zaměřujícího se na výchovu mladých triatlonistů.

Stupková se na vedoucí pozici v kategorii držela od úvodní disciplíny a závod studentka Sportovního gymnázia v Plzni vyhrála v čase 3:22:56 hodiny. Vedle titulu si vybojovala právo startu na Maui i příští rok. Druhá juniorka, rovněž česká reprezentantka Vendula Ryšavá, byla o necelé tři minuty pomalejší.

Královnou mistrovství se stala olympijská vítězka Flora Duffyová z Bermud, která vítězným časem 2:39:33 hodiny naplnila roli jednoznačné favoritky. Na čtvrtém místě v kategorii žen 40 až 44 let skončila Lucie Hrabová ze Sušice (3:44:24 hod.).

Mezi muži zvítězil Novozélanďan Hayden Wilde (2:18:24 hod.), bronzový z letošní olympiády v Tokiu.

Švédský útočník Ludwig Blomstrand  byl za své výkony v extralize oceněn v rámci projektu Náš lídr a na měsíc si užije vůz Škoda.
Blomstrand si v autě užívá hlavně poslech hudby