V rámci judistického festivalu v chorvatské Poreči se konalo mistrovství Evropy veteránů, na kterém Zdeněk Vlček obhájil zlatou medaili z minulého roku.

Veteránský šampionát probíhal za účasti více jak 800 zápasníků ze 38 států. V prvním kole kategorie M6 nad 100 kilogramů si Vlček poradil před časovým limitem s Italem Andreou Ricaldonem, v druhém kole byl jeho soupeřem loňský mistr světa Vladimir Kuzněcov z Ruska. Ten byl na Vlčka dobře připraven a ze začátku jeho taktika slavila úspěch, český zápasník byl dokonce napomínán za pasivitu. Nakonec ale skvěle provedeným osoto-gari souboj zvrátil a postoupil do finále. Tam porazil Srba Slavka Stanišiče a zopakoval svůj triumf z loňského roku.

„Potvrdil jsem si, že obhajoba je vždy těžší, neboť soupeři se na mě pečlivě připravovali, zejména ruský závodník. Samozřejmě jsem velmi rád, že se mi obhajoba podařila. Před vlastním mistrovstvím Evropy jsem se zúčastnil v únoru Mezinárodního mistrovství Španělska a v dubnu Mezinárodního mistrovstí Maďarska. Na obou soutěžích jsem zvítězil, to mi dodalo sebevědomí i potvrzení toho, že příprava jde správným směrem," řekl člen Judoclubu Plzeň.

Sám přiznává, že na sobě musí stále více pracovat. 
„V dnešním veteránském judu to bez tvrdé přípravy už ani nejde, protože do finálových bojů se většinou probojují jen ti, kteří se judu věnují profesionálně jako třeba trenéři či vlastníci judistických škol. Trénoval jsem skutečně velmi tvrdě 
a musím poděkovat všem svým tréninkovým partnerům, zejména mladým nadějným plzeňským judistům Davidu Uhrovi a Matyáši Melicharovi," popsal svoji přípravu šestapadesátiletý plzeňský rodák a několikanásobný mistr republiky.

„Samozřejmě, že bych rád obhájil i loňský titul z mistrovství světa na šampionátu, který proběhne letos 
v listopadu v Miami na Floridě. Této akci podřídím 
i svou soutěžní přípravu." prozradil své plány pro zbytek roku.

České judo získalo na mistrovství sedm zlatých kovů a stalo se čtvrtým nejúspěšnějším ze všech zúčastněných. Kromě Vlčka své kategorie vyhráli i Vendula Čistá, Margita Kadeřábková, Lenka Königová, Marcela Štelcová, Milan Vágner a Jaroslav Zeman.

Během festivalu probíhal přípravný tréninkový kemp před olympiádou v Riu, 
k vidění byly přední hvězdy světové judistické scény jako Francouzi Teddy Rinner, Cyrille Maret, ruský olympijský vítěz Tagir Chajbulajev či Čech Lukáš Krpálek.