Program turnaje Golden League - čtvrtek 2. března, 17.30: Norsko – Dánsko, 20.00: Nizozemsko – Česko. Sobota 4. března, 16.30: Dánsko – Česko, 19.00: Nizozemsko – Norsko. Neděle 5. března, 14.30: Norsko – Česko, 17.00: Nizozemsko – Dánsko.

„Jde o výzvu, musíme se ale měřit s nejlepšími,“ uvědomuje si norský trenér národního týmu Bent Dahl. Jeho vize pro test v Eindhovenu je daná, naladit se na klíčovou dubnovou baráž o postup na mistrovství světa se Švýcarskem.

A spoléhat se bude samozřejmě i na plzeňskou rodačku Markétu Jeřábkovou. „Takové týmy nepotkáváme každý den. Přistupujeme k soupeřkám s respektem, ale jsou to hráčky jako my, dá se proti nim hrát,“ prohlásila sebevědomě největší hvězda českého týmu na reprezentačním srazu v pražských Řepích.

Jako příklad uvedla říjnovou remízu se Švédskem (26:26), které pak na mistrovství Evropy obsadilo pátou příčku. „Nemáme žádný nůž na krku, nejde o postup. Ale nesmíme ten turnaj odehrát s něčím v gatích navíc. To bychom dopadly jako v prvním zápase se Švédskem,“ připomněla úvodní vysokou porážku z dvojzápasu 20:36.

https://www.youtube.com/watch?v=YedxxqMnrwY

„Nechceme udělat v Nizozemsku ostudu, od takových soupeřů se máme co učit, rozhodně nám to může do budoucna přinést pozitivní věci,“ doplnila Jeřábková, která po sezoně přestupuje z norského Vipers Kristiansand do dánského Ikastu. V Nizozemsku se tak utká se současnými i budoucími spoluhráčkami. „Pro nás je nejdůležitější, abychom se dobře připravili na dubnovou kvalifikaci se Švýcarskem,“ naznačila, kde bude vrchol jarní části sezony. První utkání sehraje česká reprezentace 8. dubna venku, odveta je pak 11. dubna od 19.30 hodin v Brně.

Švýcarsko není pro české házenkářky žádnou neznámou, prošly přes něj už v baráži na mistrovství světa 2021. Po domácí v remíze v Zubří (27:27) rozhodly o postupu vítězstvím 28:22 na palubovce soupeřek. „Máme je vyzkoušené na vlastní kůži,“ usmála se Jeřábková. „Ten tým je víceméně stejný, zůstává i kouč, podobný bude také herní systém. Možná mají výhodu, že na rozdíl od nás byly na prosincovém evropském šampionátu. To jim může hrát do karet, protože mají za sebou víc těžkých zápasů. Ale já věřím, že máme sílu a jsme schopné je přeskočit,“ dodala reprezentační opora.