Česká šampionka v půlmaratonu, držitelka dalších mistrovských medailí z dráhy i silnice a účastnice mistrovství světa v běhu do vrchu se stala atletkou Plzeňského kraje za rok 2019.

Problémy s váhou nemívá. „Vyběhám to,“ argumentuje čtyřiadvacetiletá atletka.

Podle Hrochové se strava u atletů sprinterů a vytrvalců nemusí lišit. „Je to hodně individuální. V mém okolí znám hodně lidí, kteří drží diety, ale dost často na to doplatí. Člověk totiž potřebuje pestrou stravu,“ tvrdí.

Hrochová přiznává, že jí úplně normálně, jako každý jiný člověk. „Čtyři hodiny před závodem se snažím jíst lehčí jídlo – rýži nebo těstoviny s kuřecím masem. Ale třeba dva dny před startem jím stejně jako týdny, měsíce před závodem,“ říká česká vytrvalkyně.

Má ráda maso, zeleninu a ovoce. Ryby jí minimálně, v omezené míře si dá mléčné výrobky. „Mám lehkou intoleranci na laktózu, takže mléčným výrobkům se snažím vyhýbat. Třeba tvaroh mi nedělá dobře, ale jogurt mně nevadí. Neodpustím si šlehačku na zmrzlinu,“ dodává s úsměvem Hrochová.

Když má chuť, dá si sladké. „Pokud ho opravdu chci, dám si něco sladkého i dvakrát denně. Když na něj chuť nemám, tak si sladké nedám celý týden. Neřeším to. Jím, co mi chutná. Nejím věci, které mně nechutnají, což je zelí v jakékoliv podobě,“ přiznává běžkyně Škody Plzeň.

Radí se s někým kvůli stravování? „Člověk si poslechne rady, že by neměl jíst jednotvárně, ale naopak střídat stravu. Do jídelníčku zařazuji i luštěniny. Většinou jsem si z rad něco vzala, ale neřídím se vyloženě nějakými striktními věcmi,“ vysvětluje Hrochová.

Po koronavirové epidemii má za sebou čtyři závody. „První tři byly v okolí České Lípy, odkud pocházím. Šloo menší závody za účasti pár desítek běžců. Větší závod byl jeden, a to Prague Park Race v Divoké Šárce,“ vyjmenovává špičková atletka.

V červenci ji čekají nejen sportovní povinnosti. „Bude extraliga družstev, kde poběžím 3000 metrů, pak bude mistrovství ČR v půlmaratonu a 15. července mám státnice,“ prozrazuje Hrochová.

Studentka pátého ročníku magisterského studia Fakulty právnické ZČU v Plzni by po škole ráda pracovala jako koncipientka. „A ještě chci studovat tříletý program Veřejná správa na právech, uvidím, jestli se dostanu i na doktorské studium. Samozřejmě, že k tomu chci také běhat,“ uzavírá Tereza Hrochová.