Bouřlivá atmosféra srovnatelná s olympijskou ovládla v nedělním podvečeru Újezd
u Svatého Kříže. Zněly houkačky, hlasité skandování: Jeď, Ondro jeď!

Lidé ze vsi i okolí při závodě horských kol v Riu fandili Ondřeji Cinkovi, který v obci na Rokycansku vyrůstal.

„Televizní přenos z olympijského cross country běžel v areálu u koupaliště. Jen kousek od místa, kde jsme s Ondrou jako kluci blbli na kole," říká Ondřej Paur, Cinkův spolužák ze základní školy a stále největší parťák českého reprezentanta. „Tehdy nás fascinovaly hlavně skoky a nejrůznější triky. Stavěli jsme si skokánky a bavili se tím," vzpomíná Paur, ktery nedělní akci na podporu kamaráda připravil s pomocí starostky Aleny Mankové.

Zdravě drzí mladíci zpočátku o závodění ani nepřemýšleli.

„To se změnilo po setkání s Jardou Rybou z blízkého Stupna. Vzal nás na závody, řekl co a jak, pomohl nám s koly a my jsme se chytili," vzpomíná Paur na začátky v partě stupenského Author Teamu.

I jezdec s přezdívkou Lampík stále závodí, ale nejdál to dotáhl právě Cink, člen stáje Multivan Merida. Ve sbírce dvojnásobného českého šampiona je titul mistra světa do 23 let a světový bronz z loňského šampionátu v kategorii Elite. Letos v Novém Městě na Moravě skončil Cink čtvrtý a v dobré umístění věřil i na olympiádě. Čtrnácté místo, stejný výsledek jako na předchozích hrách v Londýně, je pro pětadvacetiletého bikera zklamáním.

„Hned po závodě mi Ondra psal. Byl zklamaný a omlouval se všem, co mu fandili. Uklidňoval jsem ho, že lidi tady byli nadšení. Je úžasné, co kluk z tak malé vísky dokázal a může ještě dokázat," říká Paur. „Bohužel, v Riu to nevyšlo. Ondru chytla záda, ale přes bolest závod dokončil. Víc si povíme, až přijede domů," těší se Lampík.

Ondrové se potkají a utkají už záhy. Olympionik Cink by měl být největší hvězdou nedělních závodů ve Stupně. Velké ceny Borgers se po návratu z Ria zúčastní i Jan Škarnitzl a další jezdci z domácí špičky. Chybět nebudou ani domácí, mj. Jan Rajchart a pochopitelně Paur. „Trénuju při práci, ale doma se budu chtít ukázat," hlásí závodník týmu Symbio+ Cannondale.

Mezi diváky se ve Stupně objeví také Cinkovi rodiče a bratr Tomáš. „Ondra lítá po světě a vidíme se málo. I v neděli se doma neukáže a potkáme se až před závody ve Stupně," říká maminka Eva.

Olympijský boj syna sledovala s napětím. „V Újezdě vládla parádní atmosféra, ale ani ten kotel nezmírnil moji nervozitu. Na start jsem se raději nedívala a i pak to byly nervy," příznává Eva Cinková. „Čtrnácté místo Ondru hrozně mrzelo, jenže líp to prostě nešlo. Měl šílené bolesti, ale kousl se a dojel," dodává s hrdostí.