„Hrát v Americe byl vždy můj velký sen, podřídil jsem tomu všechno a basketbalu věnoval velké úsilí," říká Michal Kozák. „Mám z toho obrovskou radost, je to pro mě příležitost hrát skvělý basket a zároveň dále studovat," raduje se.

K přijetí na univerzitu musel absolvovat tzv. try-out, neboli zkoušku. Postupně tak letěl na univerzity do Utahu a do Kalifornie. „Po úvodním přivítání následovala projížďka a seznámení s městem, v průběhu dvou dní samozřejmě i prohlídka veškerého zázemí. Nechyběla ani večeře s týmem," prozradil Kozák.

Nervózní při zkoušce vůbec nebyl. „Sice jsem nevěděl, co mě čeká, ale atmosféra byla po celou dobu přátelská," říká radostně.

Trenér nováčka chválí

Jeho příchod si velmi pochvaluje i zkušený trenér Randy Rahe. „Jsme z jeho příchodu velmi nadšení," stojí v prohlášení na webu univerzity. „Přichází z jednoho z nejlepších evropských akademických mužstev (z pražského GBA), navíc ho vedl velmi dobrý kouč Julián Beťko. Michal splňuje veškeré požadavky na hráče, které jsme hledali. Je to dříč a má velkou motivaci, do našeho celku zapadne skvěle," věří trenér.

Přístup kouče Rahea si pochvaloval i sám basketbalista. „Bylo poznat, že je zkušený a ví, co a proč to dělá. Líbí se mi jeho přístup k hráčům, snaží se z nich utvořit jednu rodinu, což pomáhá i na hřišti," všiml si Michal Kozák.

Do Ameriky současně odchází i jeho velký kamarád a spoluhráč Matej Drgon, ten bude ovšem hrát v dresu soupeře ze stejné konference „Hrozně mu to přeji a nemůžu se dočkat na souboj proti němu. Bude to ale nesmírně těžké, protože každý toho druhého známe lépe než kdokoliv jiný," hlásí Michal Kozák.

Sen? Slavná NBA

Na Weber State University se bude hlásit někdy během letních prázdnin. Záležet to bude na jeho případné nominaci do reprezentačního týmu do dvaceti let. Pokud by nominován byl, odletí až během letních prázdnin. Pakliže by ho ale nominace minula, sbalil by si kufry již na začátku prázdnin. „To abych se mohl účastnit tamní letní školy a zvyknout si na americký způsob života," vysvětluje.

Nyní je tak fanoušek Američana LeBrona Jamese blíže splnění snu každého basketbalisty – angažmá v nejlepší lize na světě, v NBA.