V pětietapovém klání na portugalských silnicích Kolem Algarve skon〜čil sedmý, páté místo obsadil v časovce.

„S výsledkem i výkonem jsem spokojený,“ přiznal Raboň poté, co si odskočil do Plzně, kde žije s přítelkyní.

„První závody jsou vždy nervóznější. Plné očekávání jak se projeví zimní příprava. A mně se v soubojích s top jezdci, jako Contador či Leip〜heimer potvrdilo, že forma je nastartována dobře,“ hlásil český šampion v časovce.

Algarve bylo pro vás ostrým vstupem do sezony?
Ne úplně. Už předtím jsem na Mallorce zakončil měsíční tréninkový blok startem v sérii jednorázových závodů. Na Algarve to ale byl první závod se super konkurencí.

Co všechno konfrontace ukázala?
Překvapilo mě, s jakým drajvem vlétl do sezony třeba Contador a vůbec celá Astana. A to přesto, že do top formy se dostane až mnohem později. A já? K optimu mi také ještě něco schází, ale nohy se zdají být dobře nastavené.

V časovce jste potvrdil vysoký standard.
Chtěl jsem být ve třech, nakonec z toho bylo páté místo. Ale zase jsem dokázal držet krok s nejlepšími v kopcích, což se mi loni nedařilo. Přípravu v zimě jsem sice lepil všelijak, ale zdá se, že s dobrým výsledkem.

Pochválili vás v týmu?
Určitě si oddychli.

Prosím?
V Columbii totiž došlo před sezonou k třesku. Pár známých jezdců odešlo a nahradili je mlaďoši. Jenže tým i tak jede a na kontě má už sedm vítězství. Září Greipel, Rogers, rozjíždí se Cavendish a i já jsem snad ukázal šéfům, že mi mohou věřit.

To přece potvrdili tím, že s vámi prodloužili smlouvu o dva roky, ne?
Jenže právě zisk určitě jistoty může vést u jezdce k polevení. Tuhle pochybnost jsem doufám rozehnal a budu mít zase o něco volnější ruce.

Třeba při nadcházejících etapách Okolo Murcie ve Španělsku?
Ano. Na Murcii, kam odlétám v sobotu, bych měl být lídrem. Loni mi vyšla, vyhrál jsem tu časovku, oblékl se do žlutého. Na tyhle momenty bych chtěl navázat a nebo je ještě vylepšit.

A váš další závodní program?
Po Murcii možná Tirreno Adriatico, určitě Critérium Internazionale a potom už Romandie, italské Giro.

Tušíte, v jaké roli byste měl Giro, první ze závodů velké trojky, jet?
Ta je daná. Být stoprocentně připraven pomoci největším hvězdám týmu ať už v závěrech etap, nebo během nich. O to víc se ale budu snažit využít jaro pro sebe.

Stihl jste při svém nabitém programu sledovat zimní olympiádu?
Koukal jsem na hokej, na Sáblíkovou, ta byla famózní.

Inspirovala vás?
Těžko srovnávat rychlobruslení s cyklistikou. Ale úspěch na olympiádě je výjimečnou událostí. Občas mi v hlavě bleskne myšlenka na Londýn 2012 a časovku, ale to vše je ještě příliš daleko.