Pár let přerušená tradice ožije. První dubnovou středu se v Plzni-Radčicích uskuteční jarní kros, byť už nikoliv jako Běh okolo Zámečku, ale účastníci všech věkových kategorií se utkají na opačném kraji obce v Běhu okolo Kyjova, Velké ceně společnosti G-Team. Konečně společnost G-Team z Vochova podporovala závod ještě v časech Zámečku.

Lesní kros se v Plzni-Radčicích konal od roku 1982 a startovaly tu běžecké osobnosti včetně reprezentantů.

Biatlonista a horský běžec Tomáš Bystřický (vlevo) vyhrál Zámeček v letech 2017 a 2018.Biatlonista a horský běžec Tomáš Bystřický (vlevo) vyhrál Zámeček v letech 2017 a 2018.Zdroj: Deník/Zdeněk VAIZ

Mezi vítězi jsou zapsáni mj. Vlastimil Šroubek, Miroslav Sailer, Radomír Soukup, Zdeněk Dúbravčík, Daniel Fekl, Pavel Faschingbauer, Tomáš Jaša, Tomáš Bystřický či Jakub Davidík. Závodu žen vládly Eva Řeřichová, Petra Chudáčková – Šmákalová, hned osmkrát olympionička Ivana Sekyrová, dále Květa Pecková nebo Tereza Hrochová z AK Škoda (na snímku), která se letos v létě představí v olympijském maratonu v Paříži.

Dlouhou tradici ale po 38 ročnících zastavil v letech 2020 a 2021 covid, následně byla dostavěna část západního obchvatu Plzně vedoucí kolem Radčic a stavba zasáhla i trať závodu. Startovní prostor i cílový doběh zcela zanikly. Organizátoři proto hledali jiné alternativy a i díky podpoře společnosti G-Team vznikl Běh okolo Kyjova.

„Chtěli bychom navázat na to nejlepší ze Zámečku, tedy na příjemnou atmosféru běhu pro všechny bez rozdílu věku i výkonnosti,“ sdělil za organizátory Zdeněk Švarc z TJ Radčice, která závod pořádá společně s TK JASO Plzeň.

Mezi vítězky krosu se zapsala i olympionička Tereza Hrochová.Mezi vítězky krosu se zapsala i olympionička Tereza Hrochová.Zdroj: Deník/Zdeněk VAIZ

Obnovená premiéra krosu se na tratích v Dolním Kyjově severozápadně od Radčic koná ve středu 3. dubna odpoledne.

Závod odstartuje v lese poblíž kapličky v 16.30 hodin běh tříletých dětí a mladších, po nichž následují další kategorie. Pro dospělé bude připraven tříkilometrový okruh, muži běží devět kilometrů, ženy o tři méně.

Přihlásit se je možné online na www 4timing.cz do středy 3. dubna 14.00 hodin, v místě startu pak od 15.30 hodin do zahájení závodu.

Mezi prvními potvrdil účast Petr Janový, borec ročníku 1945 z Plzně, ale poběží i Marek Adam, předseda představensta holdingu společnosti G-Team.

Časový program

16.30: benjamínci (3 a ml.) 40 m

16.40: přípravka, kluci, holky 200 m

16.50: nejml. žáci, žačky I a II 800 m

17.00: ml. a st žáci, žačky 1600 m

17.10: dorci, dorky 3000 m, juniorky, ženy 6000 m

17.45: junioři, muži, veteráni 9000 m