V náročné sérii, v osmi závodech během deseti dnů, dosáhl životního výsledku. V jednadvaceti letech prorazil Jakš mezi běžecká esa.

Jedenáctý se v neděli vydrápal po desetikilometrové stíhačce na vrchol vražedného stoupání sjezdovky Alpe Cermis v italském Val di Fieme. A jedenáctá příčka tak patřila lyžaři z Železné Rudy i v rámci celé Tour.

„O něčem takovém se mi ani nezdálo,“ říkal včera po své návratu domů.

Výš než Jakš totiž z našich na Tour dosáhl už jen suverénní vítěz série Lukáš Bauer.

„Je to paráda, ale v prvních chvílích jsem byl hlavně rád, že je konec,“ sděloval Jakš.

Čtrnáctý v prologu, patnáctý na patnáctce volně a jedenáctý v následné stíhačce rovněž volnou technikou. Tak ještě v Novém Městě na Moravě zahájil závodník Dukly Liberec boj o místo nahoře.

„Nakopl mi už dobrý vstup do sezony, víc jsem si věřil. A skvělé bylo také závodit doma před tolika diváky. To vám nedovolí zpomalit,“ vyznal se Jakš.

Členem českého áčka byl už v minulé sezoně, ale to ho o výraznější výsledky připravila série nemocí. Na Tour ale naplnil pověst naděje.

„Zpočátku to bylo překvapení, pak už jsem se snažil získanou pozici hájit,“ říkal.

Připustil, že nic náročnějšího zatím neabsolvoval. „Už po čtyřech závodech jsem byl utahaný,“ přiznával Jakš.

Skvěle však zvládl také druhý poločas Tour, i když úplný závěr v Itálii byl pro něj ještě hodně vypjatý.

„Na klasické dvacítce jsem chytil ztrátu tři čtvrtě minuty. Naštěstí potom ve stíhačce jsem brzy dojel početnou skupinku soupeřů před sebou. Nohy sice tuhly, ale povzbuzovalo mě, že trpí i běžci kolem mě,“ líčil Jakš, jak si ve Val di Fieme razil cestu čtyřkilometrovým kopcem.

Vzhůru za finanční prémií i další porcí bodů pro Světový pohár. V průběžném pořadí soutěže je Jakš dvacátý.

„Nějaké peníze dostanu, ale ani nevím kolik. A co si za ně koupím? Nějaký pozdní vánoční dárek,“ prohlásil s úsměvem.

Jen zvolna mu dochází, co dokázal.

„Tři Češi v první patnáctce Tour, suverénní Lukáš Bauer, já a Martin Koukal, to už něco je. Je to ale i zásluha lidí z týmu. Odvedli pro nás skvělou práci,“ děkoval reprezentant.

Rázem se tak pasoval na největší medailovou naději českého výběru pro nadcházející mistrovství světa do 23 let. To se začátkem února koná v Polsku.

„Bude tlak na medaili, to je jasné. Chci ji také, ale takových nás bude v Polsku víc,“ podotkl Jakš, jenž ve své sbírce už tři světové skvosty má.

Juniorské stříbro a dvakrát bronzový kov.