„Loni jsme na Štědrý den večeřeli ještě každý u svých rodičů. Teď poprvé budeme v Prášilech na svátky jen s Helenkou,“ potvrdil pětadvacetiletý reprezentant.

Oženil se začátkem října.

Sňatkem se svou dlouholetou přítelkyní se stal švagrem jiného vynikajícího sportovce, cyklisty Romana Kreuzigera.

A brzy se Jakšova rodinka rozroste. „První termín je začátkem února. Těšíme se, ale necháme se překvapit, jestli to bude holka nebo kluk,“ prohlásil bronzový medailista ze štafet na olympiádě ve Vancouveru.

Chystá se na Vánoce, ale zároveň i na vrchol probíhající sezony, v níž není ani mistrovství světa ani olympiáda. Na prestižní Tour de Ski sérii devíti závodů v jedenácti dnech a pěti městech.

Letošní ročník startuje 29. prosince v německém Oberhofu. Jak se vám daří skloubit předvánoční shon s tréninkem?
Za ta léta jsem si už zvykl. O víkendu jsme ještě běželi ve slovinské Rogle, teď jsem doma v Prášilech s Helenkou a trénuji. Třeba dopoledne jsem absolvoval těžší trénink na německé straně, protože u nás nejsou sněhové podmínky zatím ideální.

Jenže na Šumavě dárky pro své nejbližší asi nekoupíte.
To ne. Ono ani nepřipadá v úvahu, abych teď třeba vyrazil do hypermarketu mezi davy lidí. Proto začínám s předstihem. Třeba při cestách po závodech zaskočím do nějakého obchůdku na letišti, něco objednám přes internet.

Vánoce jsou také spojeny s nejrůznějšími pochutinami, užijete si svátky i po této stránce?
Asi ne v takové míře, jak by to bylo mimo sezonu, ale nějak výrazně se neomezuji. Na Štědrý večer si dám českou klasiku, kapra se salátem, a zobnu si i nějaké cukroví. Helenka, která je skvělá kuchařka, napekla jedenáct druhů a byla by škoda neochutnat.

Co si přejete od Ježíška?
Pořádnou porci zdraví. Nejen pro sebe, ale i pro své nejbližší. Od toho se totiž odvíjí vše ostatní.

O nárůst formy jste si nepsal?
Ne, na tom pracuji denně.

Jak to vypadá?
Není to špatné, i když jsem čekal, že se to výrazněji ukáže už teď v Rogle. Nestalo se, ale šlo o klasiku, kterou já nemiluju.

Myslíte na Tour de Ski?
To už nějaký čas. Přemítám, co nás čeká, co bych chtěl.

A co chcete?
O konkrétním umístění nechci mluvit, ale jde o vrchol sezony. Důležité bude v žádném závodě nějak výrazně nepropadnout.

Pokud byste měl označit klíčový moment celé série, který by to byl?
To nelze jednoznačně říci. O vítězi se nejspíš znovu rozhodne až v závěru při drsném stoupání na Alpe Cermis. A kdo chce uspět, musí být v čelní skupině už předtím, při přejezdu z Cortiny.