Závod se jel za velmi větrných podmínek v Chorvatsku v oblasti města Biograd na Moru minulý týden od pondělí do pátku.

Na startu se sešlo celkem 15 plachetnic, na jejichž palubách závodilo 120 jachtařů. Byla mezi nimi i řada známých jmen, jako například olympionik Michael Maier, Milan Hájek a další. Nejvíce jachtařských osobností však bylo ve vítězném týmu RODOP. V něm startovali například oceánský jachtař David Křížek (Jachtař roku posledních dvou let), olympijský kouč Tomáš Musil, olympionik Martin Trčka nebo Lukáš Neumann.

RODOP vyhrál šest rozjížděk a v jedné dojel na druhém místě. To znamenalo jasné vítězství před česko-polskou posádkou týmu SC Jansport a týmem S-Comp, který skončil třetí. Závod byl díky silnějšímu větru poměrně dramatický. Nebyla nouze o roztrhané plachty a několikrát došlo i ke kolizím těchto několikatunových lodí. Divoké situace na palubách si vyžádaly několik drobnějších zranění závodníků.

Pro Davida Křížka vítězství znamenalo zisk již osmnácté medaile z mistrovství republiky. Bylo to drobné zadostiučinění za neúčast v dalším závodě přes oceán. David měl v říjnu startovat dvouposádkový závod z Francie do Mexika na dvanáctimetrové lodi třídy Class 40.

Kvůli finanční krizi se ale nepodařilo zajistit dostatek finančních prostředků, a tak byl nucen svoji pátou transoceánskou plavbu zrušit a po účasti v několika regatách námořních plachetnic se bude dále věnovat přípravě na katamaránu.