Výkon sprintera Matěje Krska byl jedním z vrcholů třetího dne Letní olympiády a mládeže v Plzni. Patnáctiletý atlet ze Středočeského kraje ovládl finále běhu na 300 metrů v národním žákovském rekordu 34,29 vteřiny.

Na městském atletickém stadionu ve Skvrňanech zazářil i oštěpař Adam Kuchta z Jihomoravského kraje. Ten vyhrál posledním pokusem v soutěži, přitom oštěpu se věnuje teprve měsíc! „Těch 55,60 metru je fakt bomba," usmíval se Kuchta. „Před posledním pokusem jsem myslel hlavně na svůj kraj, na rodiče, že by to byl skvělý úspěch. Tak jsem do toho práskl."

Dařilo i reprezentantům pořádajícího Plzeňského kraje. Tenista Jonáš Forejtek zvládl ve třech setech náročné semifinále s Daliborem Svrčinou z Moravskoslezského kraje a v dnešním finále může obhájit triumf z minulé letní olympiády. Domácí borci včera získali celkem 10 medailí (!), z toho čtyři byly zlaté.

Dvakrát byla v plaveckém bazénu nejrychlejší Tereza Polcarová, její parťačka Kristýna Nováková přidala další zlato a po poledni vybojovala nejcennější medaili přeštická cyklistka Kristýna Burlová. V silničním kritériu na okruhu SKP Rapid na Doubravce navázala na stříbro ze sprintu eliminator a sedmou příčku v cross country MTB, tentokrát za sebou nechala všechny soupeřky a vyhrála!

„Já se přitom zaměřuji spíš na závody cross country. Trať byla lehčí, jen byl nepříjemný vítr na rovince. Mechanici byli výborní, žádné problémy nebyly," popisovala v cíli 13letá Burlová. „Měla jsem sice předem stanovenou taktiku, ale tu jsem nakonec nepoužila. Ke konci mě táhla kupředu jedna ze spoluzávodnic, kterou jsem nakonec předjela." Sedmou příčkou ve stejném klání podpořila Plzeňský kraj Adéla Holubová. Skvělý výkon předvedli i další domácí borci. V karate brala stříbro Nikol Faitová (kumite, nad 45 kg), v atletice pak doběhl druhý na 800 metrů mladší žák Jakub Davídek. Cinkly i další medaile a Plzeňský kraj se tak stále drží v popředí hodnocení čtrnácti výběrů, kterému suverénně vévodí Středočeši.

Olympiáda dnes vyvrcholí závěrečným dnem, medaile se rozdají ještě v jedenácti sportovních odvětvích. V 18.50 pak na náměstí Republiky začne poslední medailový ceremoniál, na který naváže slavnostní zakončení. O hudební tečku se postará skupina Kabát revival.

Jakub Vais