Kvalifikační závod zakončil sportovní střelec Olympu Plzeň Pavel Schejbal na čtvrtém místě, takže vstupenka na olympiádu mu utekla o jedinou příčku.

Jenže ve prospěch osmnáctiletého střelce nakonec rozhodla shoda okolností. „Měl jsem štěstí, že první a třetí byli Ukrajinci. Jedna země ale může dostat pouze jeden kvóta plac, takže se postup na olympiádu posunul na mé čtvrté místo. Přišel za mnou sportovní ředitel a ptal se, jestli vím, kam pojedu. Odpověděl jsem otázkou - na další výjezd? Ale on mi sdělil, že poletím do Buenos Aires na olympiádu. Měl jsem z toho ohromnou radost,“ popisuje momenty nominace pistolář Pavel Schejbal.

Sportovní střelbě se věnuje od dvanácti let. Do té doby dělal národní házenou. Střelecké vlohy zdědil po svém tatínkovi. „Taťka střílel z velkorážky, ale nešlo úplně tak o sportovní střelbu. Jako malý kluk jsem s ním jezdil po závodech a hrozně se mi to líbilo. Jednou mě proto přivedl k trenérovi, kterého osobně zná, a vlastně tímto způsobem jsem začal střílet. Zkoušel jsem střílet i z pušky, ale nikdy jsem v ní nezávodil. Pistole mě baví víc,“ vzpomíná na začátky.

Pozdější start ve sportovní střelbě vysvětluje fyzickou náročností. „Pro páteř to v brzkém věku není úplně dobré,“ říká.

Dvojnásobný mistr republiky, třináctý z letošního mistrovství Evropy a účastník mistrovství světa, bude chtít na olympiádě prodat to, co teď trénuje. „Nechci, aby to vyznělo špatně, že tam nejedu vyhrát, ale ve velké světové konkurenci chci odvést to, co umím. Pokud se mi to podaří, tak si myslím, že to dopadne dobře,“ je přesvědčen pistolář Olympu.

To, že je olympiáda mnohem víc než evropské a světové šampionáty, nasvědčuje Schejbalův upravený tréninkový režim. „Poslední dva týdny mám větší uvolnění ze školy. Mám individuální tréninky a snažím se střílet častěji,“ uvádí student třetího ročníku Střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni.

Olympijské hry mládeže se konají od 6. do 18. října v Argentině. Česká výprava odlétá do Buenos Aires v pondělí. „Jednou bych se chtěl dostat na velkou olympiádu. A když už bych tam byl, tak se pěkně umístit. To je můj cíl a životní sen,“ uzavírá Pavel Schejbal.

Chcete mít doma také úspěšného sportovce? Najděte si nejbližší sportovní klub na Sportvokoli.cz a přihlaste své dítě na sport, který ho bude bavit.

Ilustrační foto
Juniorka otočila duel v Jablonci